Predstavljaj si, da bi v treh tednih le z dvema dnevoma počitka prekolesaril 3500 kilometrov.
To je približno toliko, kot znaša pot iz Ljubljane do Osla in nazaj.
Za nas je to skoraj nepredstavljivo, za kolesarje, ki te dni dirkajo po italijanskih cestah, pa eden od vrhuncev sezone.
Giro, kot rečemo kolesarski dirki po Italiji, se je začel v soboto v Bologni, končal pa se bo 2. junija v mestu Romea in Julije, Veroni.
Kolesarje čaka 21 etap. Najtežji bodo številni klanci v gorah severne Italije.
Zmagovalec bo tisti, ki bo najmočneje vrtel pedala in v najkrajšem času premagal vse etape. Ni nujno, da je na vseh etapah najboljši, niti ni nujno, da etapo sploh dobi. V preteklosti so Giro dobili že kolesarji, ki niso zmagali niti na eni etapi.
Prvi Giro je potekal na današnji dan leta 1909. Priredil ga je italijanski športni časopis La Gazetta dello Sport. Ker slovi po papirju rožnate barve, je dirka po Italiji vedno zaznamovana z rožnato barvo, vodilni tekmovalec pa si obleče rožnato majico.
Takšno majico je v soboto prvič v zgodovini oblekel Slovenec. Primož Roglič je namreč zmagal na prvi etapi dirke, na 8,5-dolgem kronometru.
A pot do skupne zmage je še dolga.
V nedeljo, drugi dan Gira je bila na vrsti 205 kilometrov dolga etapa. Roglič jo je končal na 27. mestu, a kljub temu je obdržal rožnato majico. Držimo pesti, da jo še dolgo nosil.
Slovarček
Etapa je del kolesarske dirke, ki jo kolesarji prevozijo v enem dnevu.
Kronometer je vožnja na čas. Zmaga tisti, ki najhitreje prevozi progo.
Za razmislek
- Zakaj Primož Roglič na odru za zmagovalce vedno naredi telemark, značilen za smučarske skoke?
- Na letošnjem Giru sodelujejo štirje Slovenci, a tekmujejo v različnih ekipah. Kako to?
- Ali veš, katera kolesarska dirka je po odmevnosti takoj za dirko po Italiji?