V uredništvu Časorisa smo bili zelo veseli dobre novice z Dunaja.
Projekt Zgodbe otrok sveta je prejel mednarodno nagrado za dosežke multikulturnosti v letu 2019.
Nagrada podpira medkulturne projekte na področjih izobraževanja, mladine, žensk, medijev, migracije in integracije.
V konkurenci skoraj 200 projektov iz 31 držav so bile Zgodbe otrok sveta izbrane za zmagovalni projekt v kategoriji mediji.
Nagrado podeljuje avstrijsko Zvezno ministrstvo za Evropo, integracijo in zunanje zadeve (BMEIA). Zgodbe otrok sveta so prvi projekt iz Slovenije, ki je dobil to ugledno mednarodno priznanje.
Žirija je med prijavljenimi projekti izbrala zmagovalce v štirih kategorijah:
- trajnost: Roots; Summer Camp for Palestinian and Israeli Children (Poletni tabor za palestinske in izraelske otroke), Izrael;
- aktualnost: John Paul II Center for Interreligious Dialogue; Interreligious Dialogue Training for Female Students in Bangladesh (Učenje medverskega dialoga za učenke v Bangladešu), Bangladeš;
- inovativnost: CyprusInno; Connecting Young Entrepreneurs in Post-Conflict Regions via Mobile Technology (Povezovanje mladih podjetnikov v postkonfliktnih območjih s pomočjo mobilne tehnologije), Ciper;
- mediji: Časoris, Zgodbe otrok sveta, Slovenija.
Posebna priznanja so prejeli še: FEM Süd Frauengesundheitszentrum iz Avstrije za istoimenski projekt na področju integracije; medverski in medkulturni zbor Pontanima iz Bosne in Hercegovine; francosko združenje Transmettre les valeurs de la République (Prenos vrednot republike) za projekt Association IMAD pour la Jeunesse et la Paix (Združenje IMAD za mlade in mir); in organizacija Aktion Regen za projekt Knowledge as Chance (Znanje kot priložnost) iz Avstrije.
V Časorisu smo zelo veseli in ponosni, da bomo lahko projekt Zgodbe otrok sveta in spletni časopis za otroke Časoris oktobra predstavili mednarodni javnosti na Dunaju.
Nagrada Intercultural Achievement Award (IAA) je osrednje priznanje za delovanje na področju medkulturnega dialoga.
Avstrijsko ministrstvo jo od leta 2014 podeljuje uspešnim, praktičnim in inovativnim mednarodnim projektom na področju medkulturnega dialoga, ki v medkulturnem sobivanju prepoznajo in izkoristijo dane možnosti.
V Zgodbah otrok sveta predstavljamo zgodbe otrok iz različnih držav, njihove običaje, kulturo in tradicijo.
Razkrivamo, kakšno glasbo poslušajo vrstniki v drugih državah, kakšne filme radi gledajo, kakšne knjige berejo, kaj najraje jedo, v kakšne šole hodijo.
O svoji domovini govorijo otroci, ki so se priselili v Slovenijo in zdaj tu spoznavajo naše običaje.
V letu 2019 smo nekatere od njih znova obiskali.
Želeli smo pogledati, kako živijo leto ali več pozneje. Zanimalo nas je:
- Kako so se vključili v družbo?
- Kaj jim je pri tem pomagalo?
- Kaj bi bilo treba glede na njihove izkušnje spremeniti, da bi bilo življenje mladih tujcev v Sloveniji prijetnejše?
- Ali poznavanje njihove tradicije in običajev pa tudi želja za prihodnost pomaga, da jih večinsko prebivalstvo sprejme medse?
Prvih deset Zgodb otrok sveta smo pripravili v sodelovanju z ISA institutom v okviru projekta »Izzivi medkulturnega sobivanja«, ki sta ga sofinancirala Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.
V letih 2018 in 2019 pa smo zasnovali še projekta Zgodbe otrok sveta II. in Zgodbe otrok sveta – leto ali več pozneje. Oba je sofinanciral Urad Vlade RS za komuniciranje v okviru prizadevanj za spoštovanje in sprejemanje pripadnikov različnih etničnih skupin, beguncev in migrantov.