Otroci radi prebirate zgodbe o drugih otrocih, zato smo v Časorisu pripravili prav posebno rubriko in jo posvetili zgodbam otrok sveta.
V njej predstavljamo zgodbe otrok iz različnih držav, njihove običaje, kulturo in tradicijo.
Skozi Zgodbe razkrivamo, kakšno glasbo poslušajo vaši vrstniki v drugih državah, kakšne filme radi gledajo, kakšne knjige berejo, kaj najraje jedo, v kakšne šole hodijo.
O svoji domovini bodo spregovorili otroci, ki so se priselili v Slovenijo in zdaj tu spoznavajo naše običaje.
V letu 2019 bomo nekatere od otrok, ki smo jih že predstavili, znova obiskali.
Želimo pogledati, kako živijo leto ali več pozneje.
- Kako so se vključili v družbo?
- Kaj jim je pri tem pomagalo?
- Kaj bi bilo treba glede na njihove izkušnje spremeniti, da bi bilo življenje mladih tujcev v Sloveniji prijetnejše?
- Ali poznavanje njihove tradicije in običajev pa tudi želja za prihodnost pomaga, da jih večinsko prebivalstvo sprejme medse?
Mladi priseljenci aktivno sodelujejo v projektu, saj skozi sliko in besedo predstavljajo svoje izkušnje z migracijo.
Nov sklop prispevkov in videoposnetkov pripravljamo v okviru projekta »Zgodbe otrok sveta – leto ali več pozneje«, ki ga sofinancira Urad Vlade RS za komuniciranje v okviru prizadevanj za spoštovanje in sprejemanje pripadnikov različnih etničnih skupin, beguncev in migrantov.
Objavljeni prispevki izražajo mnenje avtorja in ne predstavljajo uradnega stališča Vlade Republike Slovenije.
S projektom želimo z ozaveščanjem mladih prispevati k strpnosti, k sprejemanju in spoštovanju pripadnikov različnih narodnosti in etničnih skupin, beguncev in migrantov ter k njihovemu vključevanju v družbo.
S prispevki nagovarjamo osnovnošolce in dijake, njihove učitelje in tudi starše, s tem pa posredno tudi najširšo slovensko javnost.
Od aprila 2018 do oktobra 2018 smo jih pripravljali v okviru projekta »Zgodbe otrok sveta II«, ki ga je prav tako sofinanciral Urad Vlade RS za komuniciranje v okviru prizadevanj za spoštovanje in sprejemanje pripadnikov različnih etničnih skupin, beguncev in migrantov.
Prvi sklop Zgodb smo drugo leto nadgradili s prispevki šolarjev, ki so ob predstavitvi otrok, priseljencev in beguncev s sliko in besedo v Časorisu in na Časorisovem kanalu na YouTubu razmišljali, kaj bi bilo, če bi morali sami na pot, oziroma kako uspešna in učinkovita vključenost priseljencev in beguncev v šolo prispeva k njihovi sprejetosti.
Rubriko smo od aprila 2017 do marca 2018 pripravljali v okviru projekta »Izzivi medkulturnega sobivanja«, ki sta ga sofinancirala Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.
Če imate kakšen predlog ali vprašanje, nam pišite na urednik@casoris.si.