Podnebna kriza je tematika, vredna obravnave. Tega se sama že dolgo zavedam, letos pa sem našla tudi pot za ozaveščanje drugih.

Sem učenka 9. razreda osnovne šole in z vami bi rada delila svoj prispevek k reševanju podnebne krize.
V okviru projekta Mladi za napredek Maribora sem napisala raziskovalno nalogo: Svet ne bo več enak – Petki za prihodnost. V raziskovalni nalogi sem preverjala znanje učencev tretje triade OŠ Angela Besednjaka o podnebnih spremembah, nato pa sem jih o njih še bolje izobrazila.
Pri tem pa se moje potovanje še ni končalo. V januarju sem iz raziskovalne naloge razvila podjetniško idejo in jo prijavila na tekmovanje mladih podjetnikov POPRI 2020.
Ideja je bila zelo dobro sprejeta in se je uvrstila na nacionalno tekmovanje, torej med 12 najboljših podjetniških idej v državi.
Ideja se imenuje Podnebni pravičniki. Cilj podjetja je izobraževanje o podnebnih spremembah na različnih ustanovah (izvajanje naravoslovnih dni in interaktivnih delavnic) oziroma širjenje informacij o podnebnih spremembah.

V času karantene se je ideja razširila. Ob pomoči sošolk in mentorice sem ustvarila brezplačen projekt Podnebna kriza s kavča, ki omogoča informiranje o tematiki kar od doma. Navodila za sodelovanje pri projektu so objavljena na šolski spletni strani abesednjak.si. Uporaba je zelo preprosta in že v nekaj urah smo prejeli več kot trideset odzivov učencev.
Podnebna kriza s kavča je moje darilo Zemlji na današnji dan, posvečen njej.
Kaj pa boste storili vi? Sodelujte v projektu in širite znanje o podnebnih spremembah. Več informacij o nas najdete na Facebooku in Instagramu.
Sama verjamem, da se sprememba začne z znanjem, zato z učenjem drugih o podnebni krizi še dolgo ne bom odnehala.
Doroteja Drevenšek, 9. c, OŠ Angela Besednjaka Maribor
***
Želiš deliti svojo zgodbo iz domače učilnice z nami? Piši nam na urednik@casoris.si. Z veseljem jo bomo prebrali in objavili.