Twitter je bil dolgo eno izmed najbolj priljubljenih družbenih omrežij. Zdaj se bo to verjetno spremenilo.
Zakaj?
Twitter je imel že dolgo različne težave, a jih je njegovo vodstvo dokaj uspešno reševalo.
Zdaj pa je omrežje kupil trenutno najbogatejši Zemljan Elon Musk, ki ga poznamo predvsem po prestižnih električnih avtomobilih in zasebnih vesoljskih poletih.
Zakaj pa je tako pomembno, kdo je lastnik omrežja?
Družbena omrežja imajo svoje kodekse dopustnega in nedopustnega objavljanja. Tudi na to ima lahko lastnik močan vpliv.
In novi lastnik je že prvi dan vstopil v Twitter podobno kot tisti pregovorni slon v trgovino s porcelanom.
Takoj je začel z množičnim odpuščanjem zaposlenih, kar pa je povzročilo še dodatne odhode. Mnogi zaposleni, ki niso bili odpuščeni, so odšli sami, saj ne želijo delati v takih razmerah.
Lea Kissner, vodja oddelka za informacijsko varnost, je tako 10. novembra 2022 ob svojem odhodu zapisala: »Sprejela sem težko odločitev, da zapustim Twitter. Imela sem priložnost delati s čudovitimi ljudmi in zelo sem ponosna na skupine za zasebnost, varnost in IT ter delo, ki smo ga opravili.«
Vse to je seveda povzročilo tudi množično zapuščanje omrežja.
Mnogi uporabniki si ne želijo ostati na omrežju, ki ga vodi človek, ki želi na tem omrežju vzpostaviti svojo idejo o svobodi govora – če na kratko povzamemo vsebino njegovih dosedanjih izjav:
»Na mojem omrežju bo veljala popolna svoboda govora – seveda pa je jasno tudi, da na mojem omrežju ne boste mogli objavljati stvari, ki meni niso všeč.«
Odhajajo uporabniki, ki jim taka predstava o svobodi ni všeč. Odhajajo pa tudi uporabniki, ki se zavedajo, kakšne posledice ima lahko odhod zaposlenih, ki so do sedaj skrbeli za informacijsko varnost in zasebnost.
Naš znani antropolog Dan Podjed je o svoji odločitvi, da zapusti Twitter, napisal kar nekrolog. V njem se poslavlja od dela svojega spletnega življenja, a tudi pojasnjuje svojo odločitev.