Časoris
Pogled na letošnje gnezdo in eden od mladičev štorklje, ki ga opazujejo učenci OŠ Komenda Moste. Foto: Karlo Pirc/OŠ Komenda Moste
Pogled na letošnje gnezdo in eden od mladičev štorklje, ki ga opazujejo učenci OŠ Komenda Moste. Foto: Karlo Pirc/OŠ Komenda Moste

Ves čas opazujemo gnezdo štorkelj in majhne kljune, ki kukajo iz njih

Ko smo se učenci vrnili s prvomajskih počitnic, smo se raznežili.

Na strehi zraven šole gnezdi par štorkelj in iz gnezda so kukali mali kljuni. Zdaj vsak dan opazujemo, kako v odprte kljune samec in samica prinašata hrano.

Gnezdenje bele štorklje v Komendi leta 2023. Vir: arhiv OŠ Komenda Moste
Gnezdenje bele štorklje v Komendi leta 2023. Vir: arhiv OŠ Komenda Moste

Štorklje si izbirajo gnezdišče na območjih, kjer najdejo dovolj hrane za odraščanje mladičev.

Že jeseni bo pred mladiči velik izziv. Ptice, ki jih zdaj opazujemo v gnezdu na strehi komendske pošte, bodo takrat predvidoma odletele v tople kraje.

V Sudan in Egipt, napoveduje Urša Gajšek, ki štorklje tudi popisuje. Med koncem junija in začetkom julija skupaj z drugimi raziskovalci obišče gnezda bele štorklje po državi in jih šteje. Tako so prešteli, da je lani pri nas gnezdilo 300 parov štorkelj.

Štorklje so ptice selivke, ki prezimijo v toplih krajih.

Preden se mlade štorklje, izvaljene v Komendi, vrnejo iz Afrike, preteče veliko časa. Štorklje same po sebi vedo, da se morajo seliti. To je nagon, pravi.

Veliko se govori, da imajo vse življenje istega partnerja.

Ker so velike, nimajo toliko naravnih sovražnikov.

@sta_video

Lani je v Sloveniji gnezdilo 300 parov bele štorklje, kar je največ od leta 1999, ko je DOPPS začel popisovati štorkljina gnezda. Prav tako je bilo lani največ izvaljenih in odletelih mladičev, skupaj 473. V zadnjih letih se vse bolj širi tudi območje, kjer gnezdijo. “Osnovni namen nameščanja takih gnezdilnih podstavkov je, da gnezdo dvignemo nad žice in zmanjšamo možnost trkov štorklje z žicami. Hkrati se gnezdo stabilizira in je tako bolj varno, se ne nagiba in ne more pasti,” je povedal Gregor Domanjko iz Društva za opazovanje ptic Slovenije (DOPPS). #STAvideo #štorklje #gnezdo #dopps #ptice #opazovanjeptic #storks #nesting #nests #fyp #sloveniatok #slovenijatok #tiktokslovenija #tiktokslovenia #gornjaradgona #črešnjevci

♬ original sound – Slovenska tiskovna agencija

Štorklje bolj od kun in lisic ogrožamo ljudje. V Sloveniji in Evropi predvsem z daljnovodi, ki smo jih zgradili za prenos električne energije.

V Afriki pa jih lovijo lovci in krivolovci.  

»Daljnovodi z žicami sekajo selitvene poti. Če se štorklje vanje zaletijo, poginejo. Na njih tudi gnezdijo. Lahko se ponesrečijo, ko se z razprtimi krili dotaknejo dveh žic hkrati,« opozarja sogovornica.

Kako naj vemo, ali opazujemo isti par štorkelj?

Vir: arhiv OŠ Komenda Moste
Vir: arhiv OŠ Komenda Moste

»To lahko ugotovimo, če je štorklja obročkana. Če so jo obročkali pri nas, nad kolenom nosi črn obroček z oznako. Če imajo obroček, ga poskušajte prebrati z daljnogledom,« svetuje.

V centru za obročkanje pri prirodoslovnem muzeju bodo iz podatkov z obročka lahko ugotovili, od kod izvira štorklja, ki gnezdi v Komendi.

Priskočili bodo na pomoč.

Jošt Šimenc in Ela Likozar Jurgec (7. razred), Kaja Markoja in Dora Burger (6. razred), Osnovna šola Komenda Moste

***

Želiš deliti svojo zgodbo z nami? Piši nam na urednistvo@casoris.si. Z veseljem jo bomo prebrali in objavili.

Podprite Časoris ozka pasica Časko

Časoris

V Časorisu s svojimi zapisi in razmišljanji gostujejo tudi otroci, učitelji, ravnatelji, strokovnjaki in starši.
V prispevkih je zapisano njihovo mnenje, ki ne izraža nujno stališč uredništva.

Vprašanje tedna

Podprite Časoris

Pomagajte nam ohraniti Časoris.
Brez vas ni nas.

SMS

Pošljite sms Casoris5 na 1919 in darujte 5 evrov.

ali

SMS

Pomagate nam lahko tudi na druge načine: z rednim mesečnim nakazilom, z bančno kartico ali prek PayPala.