Pred nekaj leti se je močno razpaslo rudarjenje kriptovalut, zaradi česar je močno narasla poraba električne energije in vode, ki jo potrebujejo za hlajenje naprav.
Ekstremna rast njihove priljubljenosti se je k sreči nekoliko umirila, čeprav še vedno troši veliko energije.
Pojavila pa se je nova grožnja našemu okolju – veliki podatkovni centri, ki rastejo kot gobe po dežju. Ti se širijo predvsem zaradi našega navdušenja nad uporabo generativne umetne inteligence.
Mantra, da nam tehnologija pomaga pri ohranjanju okolja, ne drži zares. To vemo že dolgo. Niti napoved, da naj bi digitalne tehnologije zmanjšale porabo papirja, ne drži.
Poraba papirja in papirne embalaže narašča iz leta v leto.
Med drugim zaradi tega, ker čedalje bolj kupujemo prek spleta in zato potrebujemo veliko več embalaže kot kadar koli prej.
Poleg tega veliko prispevajo k izpustom CO2.
Podatki francoskega projekta The Shift Project kažejo, da bo do prihodnjega leta kar osem odstotkov izpustov prišlo iz digitalnega gospodarstva.
Tudi zaradi množične uporabe umetne inteligence je poraba virov močno narasla, in s tem izpusti. A veliki ponudniki niso navdušeni nad tem, da bi priznali, kako velik je njihov vpliv na okolje.
Ti izpusti bodo po predvidevanjih strokovnjakov v bližnji prihodnosti še močno narasli.
Izračunali so, da naj bi se izpusti podatkovnih centrov samo zaradi uporabe umetne inteligence povečali za trikrat, poročata medija TechRadar in Register.
Po nekaterih ocenah se je v zadnjem letu in pol uporaba računalnikov, ki poganjajo umetno inteligenco, podvojila vsakih 100 dni.
In kaj lahko storimo mi?
Zavedati se moramo, da z uporabo tehnologij vplivamo na svet. To počnemo na različne načine, od tega, ali širimo duh sodelovanja ali sovražnost, do tega, kako in v kakšnem obsegu uporabljamo tehnologije.
Če za iskanje informacij na spletu uporabljaš običajne iskalnike, lahko porabiš kar desetkrat manj energije kot pri uporabi orodij umetne inteligence.
Ne govorimo o tem, da bi se morali odreči uporabi tehnologije.
A moramo se zavedati, da pretiravanje z njo ni dobro.
Slovarček
Rudarjenje kriptovalut se ne dogaja v rudnikih, ampak na zmogljivih računalnikih. Pri tem gre za veliko število zapletenih računskih operacij. Pri preračunavanju različni rudarji tekmujejo med seboj in zato porabijo še veliko več energije.
Mantra je nekaj, kar se vztrajno in vedno znova ponavlja.