Mlade novinarke z OŠ Komenda Moste smo se spraševale, o čem pisati, da bo zanimivo našim vrstnikom.
Želele smo izbrati temo v naši občini, ki nam je blizu – nekaj, kar nas povezuje, razveseljuje in kdaj razjezi.
Po dolgih pogovorih in razmisleku smo se odločile za raziskavo o igriščih v Komendi.
To smo počele v okviru poglobljenega novinarskega mentorskega programa, ki ga je vodil Časoris.

Pripravile smo anketo, v kateri je sodelovalo 22 šestošolcev.
Ugotovile smo, da večina otrok rada preživlja prosti čas zunaj s prijatelji, vendar marsikje primanjkuje igrišč ali pa ta niso dovolj urejena.
Otroci in mlajši najstniki potrebujemo prostor za druženje, kjer se lahko nadihamo svežega zraka in vsaj za trenutek pozabimo na skrbi.
Z anketo in razmislekom smo zbrale predloge, kakšna igrišča si želimo:
- pumptrack,
- skatepark,
- vrtiljak,
- tekaška steza,
- gugalnice,
- stene in mreže za plezanje ter
- prostor, kjer bi se lahko družili v vseh letnih časih.
Tam bi se družili, ustvarjali in igrali brez zaslonov. Starši bi morda zraven lahko poklepetali ob kavi ali čaju.
Stela Pucelj, 6. razred, OŠ Komenda Moste
Z rezultati ankete in našimi idejami smo obiskale župana Jurija Kerna, ki nas je sprejel v svoji pisarni z veliko mizo in udobnimi stoli.

Pogovor je bil prijeten in zanimiv.
Zavedam se, da občina Komenda, ki ima najmlajše prebivalstvo v Sloveniji, potrebuje več igrišč.
Jurij Kern

Trudijo se najti rešitve.
Po njegovih besedah je postavitev igrišča v vsakem naselju zahtevna, zato si prizadevajo za osrednji prostor, dostopen vsem otrokom.
Takšen prostor že nastaja nasproti šole, ob domu za starejše občane. Tam že stoji paviljon, kasneje pa bodo uredili še igrišče s fitnesom na prostem, igrali za najmlajše ter prostorom za igre z žogo.
Občina ni velika, a želimo si varnih poti do tega osrednjega prostora, kjer bi se otroci lahko družili in zabavali.
Jurij Kern
Povabil nas je, da že to pomlad kakšno uro preživimo v novem paviljonu namesto v učilnici.
Župan upa, da bodo otroci igrišče lahko uporabljali že med poletnimi počitnicami.

Iz ankete smo izvedele, da fantje najpogosteje obiskujejo nogometna in košarkarska igrišča, a jih vsi šestošolci uporabljamo na različne načine.
Nekateri jih obiščejo večkrat na teden, drugi redkeje – tudi zato, ker so predaleč.
Uporabniki so opozorili na vandalizem in pomanjkanje rednega vzdrževanja. Zato je še toliko bolj pomembno, da imamo varna, dobro vzdrževana in zanimiva igrišča.

Zelo smo vesele, da smo lahko kot mlade novinarke sodelovale pri iskanju rešitev za pomembno temo.
Upamo, da bodo naše pobude slišane – in da bo kmalu še več otroškega smeha na igriščih v naši občini.
Jona Knavs, Ana Karin Hirschegger, Sofia Naglič, Stela Drobnič, Stela Pucelj, Monika Repovž, 6. razred, Osnovna šola Komenda Moste
Slovarček
Vandalizem je poškodovanje, uničenje česa brez pravega razloga.
***
Želiš deliti svojo zgodbo z nami? Piši nam na urednistvo@casoris.si. Z veseljem jo bomo prebrali in objavili.
