Si vedel, da na svetu vsako leto proizvedemo kar 300 milijonov ton plastike? Še bolj zaskrbljujoč je podatek, da je od tega kar polovica plastičnih izdelkov za enkratno uporabo.
Zaradi teh strašljivih dejstev si zagotovo že slišal za trajnostni razvoj. Cilji trajnostnega razvoja so med drugim odprava revščine, enakost spolov in kakovost izobraževanja.
Eden izmed ciljev je tudi odgovorna proizvodnja in poraba.
Da bi prenehali uporabljati predmete za enkratno uporabo ter spodbudili k nakupu rabljenih predmetov, imamo v Sloveniji več centrov ponovne uporabe.
»Namen našega centra je ljudi ekološko ozaveščati, jih seznaniti z varčevanjem z naravnimi viri, energijo ter zmanjševanjem količine odpadkov,« pojasnjuje Tatjana Hojnik iz Centra ponovne uporabe Velenje.
Naš center obiščejo tudi osnovnošolci. Pokažemo jim, da je predmet, ki je za nekoga odslužen, lahko za drugega uporaben in dragocen. Zavedamo se pomena krožnega gospodarstva in trajnosti, zato si želimo, da odgovorno vedenje in skrb za planet postaneta navada tudi mlajšim generacijam.
Tatjana Hojnik
Center ponovne uporabe deluje tako, da prebivalci, ki živijo v njegovi okolici, prinesejo pohištvo, gospodinjske aparate, slike, knjige …, ki jih ne potrebujejo več. Izdelki morajo biti v delujočem stanju in primerni za uporabo. Ko se že zdi, da so določeni izdelki odslužili svoje, jim v Centru ponovne uporabe Velenje z obdelavo, čiščenjem in domiselnimi rešitvami vdihnejo novo energijo.
Tako spodbujajo krožno gospodarstvo.
Delo centrov ponovne uporabe je le ena izmed poti, ki vodijo do boljše prihodnosti ter čistejšega planeta. Njihov pristop resnično deluje: v dobrih desetih letih delovanja so v CPU Velenje v ponovno uporabo vrnili že 311 ton izdelkov.