Ponedeljki so to šolsko leto mnogim otrokom priseljencem, ki obiskujejo Osnovno šolo Koper, lepšali ves teden.
Takrat je namreč napočil čas za druženje s prijatelji, pa tudi s študentkami prostovoljkami. Te so jim nudile učno pomoč, ki je doma ne morejo dobiti, saj njihovi starši običajno ne znajo dovolj dobro slovensko, in z njimi preživljale prosti čas.
Ko končajo domačo nalogo, igrajo karte, se pogovarjajo in zabavajo.
»Prostovoljstvo je krasna izkušnja,« pripoveduje Alma Jesenko, študentka drugega letnika pedagogike na Pedagoški fakulteti na Primorskem.
»Veliko se lahko naučimo, hkrati pa lahko veliko damo. Precej lahko pripomoremo k otrokovemu učenju in počutju.«
Mentorica prostovoljstva na šoli in multiplikatorka v projektu Izzivi medkulturnega sobivanja Nika Rudež pravi: »S srečanji pridobijo tako otroci kot študentje. Učenci imajo vse leto ob sebi nekoga, ki mu zaupajo in jim nudi podporo pri učenju in socialnih stikih.«
Na OŠ Koper je prostovoljstvo pomembna aktivnost za delo z otroki. Preden prostovoljci začnejo delati z otroki, se udeležijo usposabljanja, na katerem spoznajo različne vsebine ter konkretne primere, s katerimi se lahko srečajo pri svojem delu.
***
Prispevke v seriji Za medkulturno sobivanje pripravljamo v okviru projekta »Izzivi medkulturnega sobivanja«, ki ga sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.