Ob zaključku dvoletnega projekta Zero Waste Catering Lab se Strokovni izobraževalni center Alme M. Karlin (nekdanja Srednja šola za gostinstvo in turizem) s partnerji iz Belgije, Hrvaške in Italije lahko pohvali z zanimivimi projektnimi rezultati.
Projekt je potekal pod okriljem Erasmus+.
V drugem delu pa so nastala učna gradiva, ki se osredotočajo na zmanjšanje in preprečevanje odpadkov v celotnem procesu priprave ter postrežbe hrane.
Objavili so še obsežno e-knjigo receptov ter videovodnik, kjer najdete številne zanimive napotke za pripravo jedi iz lokalnih in sezonskih sestavin.
Gradiva bodo v pomoč učiteljem stroke, tujega jezika stroke in tudi lastnikom restavracij, ki želijo biti v koraku s časom.
Zero waste seveda ni nekaj novega, še nikoli videnega.
Zero waste gibanje je globalno gibanje in filozofija, ki si prizadeva za zmanjšanje in idealno preprečevanje odpadkov.
Temelji na načelu »5R«:
- Refuse (zavrni),
- Reduce (zmanjšaj),
- Reuse (ponovno uporabi),
- Recycle (recikliraj) in
- Rot (kompostiraj).
Glavni cilj je ustvariti družbo, kjer ne proizvajamo odpadkov ali pa jih zmanjšamo na najmanjšo možno mero.
Maturant Žan Vertačnik, ki že vrsto let pridno pomaga v domači piceriji in na kmetiji, razmišlja takole:
Zaradi sodelovanja v tem projektu tudi v vsakdanjem življenju, predvsem pa v poslu, ne sprejmem ene odločitve, ne da bi pomislil, kako zmanjšati količino odpadne hrane in materiala.
Žan Vertačnik
V projektu je spoznal nove ljudi, videl, kako v tujini napredno razmišljajo glede te teme, in se veliko naučil. Prikazali so mu, kako lahko čisto vsak posameznik z majhnimi koraki pripomore k temu, da je odpadkov čim manj.
»Takšni projekti res odprejo človeku oči,« razlaga.
Jakob Mihevc iz tretjega letnika programa gastronomski tehnik pa pravi:
Povprečen prebivalec Slovenije na leto zavrže kar 68 kilogramov hrane; skoraj polovica te je še užitne. Podatki Eurostata kažejo, da je leta 2020 povprečni prebivalec Evropske unije zavrgel kar 127 kilogramov hrane. Ljudje se tega premalo zavedamo, hrane ne znamo spoštovati.
Jakob Mihevc
Projekt je na mednarodni ravni koordiniral Center za vzgojo in izobraževanje Slave Raškaj iz Zagreba, kjer ima večina dijakov posebne potrebe. Zanje je vključevanje v tovrstne projekte izjemno pomembno.
Njegova koordinatorica Nina Cesarec meni:
Sodelovanje v tem projektu ima izjemno pomembno vlogo za naše dijake. Verjamemo, da bodo pridobljena znanja in veščine zanje predstavljali dodano vrednost pri iskanju zaposlitve.
Nina Cesarec
Živa Koražija in Sara Skale, 4. letnik, Strokovni izobraževalni center Alme M. Karlin
***
Želiš deliti svojo zgodbo z nami? Piši nam na urednistvo@casoris.si. Z veseljem jo bomo prebrali in objavili.