Večina od vas je verjetno že slišala za penicilin, toda ali veste, da ga izloča plesen? In kako ta izgleda?

Dobre lastnostni plesni, ki so jo uporabljali v zdravstvu, je odkril Alexander Fleming leta 1928. Presenečenje je že, da plesen lahko uporabljajo v zdravstvene namene. Kdo bi si ob tem mislil, da je pod mikroskopom lahko celo lepa.
Povečano sliko celic te glive – sestavljena je iz nekakšnih krogcev, ki so na sredini videti prazni, okoli jedra pa se prelivajo mavrične barve – sem zasledila na spletni razstavi Okviri znanosti in moram priznati, da sem bila prav prijetno presenečena.

A to ni edina slika, ki je pritegnila mojo pozornost.
Ena izmed meni najljubših slik je »umetna smola v lumnu vzdolžno prerezane celice impregnirane topolovine« oziroma umetna smola v vzdolžno prerezani pori topolovega lesa, prepojenega s snovmi, ki izboljšajo zaščito lesa in povečajo njegovo odpornost.

Razstava se ukvarja z znanostjo, ampak meni se zdi povezana tudi z umetnostjo, in glede na to, da imam umetnost rada, predvsem risanje in fotografiranje, me je pritegnila in sem v njej res uživala.
Okviri znanosti je »razstava slikovnih utrinkov, ki so nastali pri raziskavah lesa in drugih obnovljivih materialov« in je namenjena temu, da znanost spoznaš še v drugi luči in se zanjo morda (še bolj) navdušiš.
Za sliko, ki ti je najbolj všeč, lahko tudi glasuješ. Na fotografiji s trenutno največ glasovi je videti »v mikroskop ujeto hrapavost beljave borovine, rezane s tračno žago«.
In ne skrbi, tudi meni so opisi slik precej tuji.

Sofija Engelsberger, 7. razred, OŠ Pivka