Ali poznaš nudse?
Skoraj zagotovo jih poznaš, a če tega izraza morda še nisi slišal, je tu kratko pojasnilo.
Izrazi nudsi, seksting ali sekstanje pomenijo isto. Gre predvsem za fotografije, na katerih je nekdo bolj ali manj razgaljen.
Včasih pa se zgodi, da prejemnik fotografije zlorabi zaupanje in fotografijo deli naprej ali jo celo kar javno objavi.
To je grozljiva izkušnja za žrtev zlorabe. Hkrati je kriminalno dejanje, ki ga v primeru, da je storilec star 14 let ali več, preganja policija. Če slučajno še nisi vedel, je najstnik pri tej starosti že kazensko odgovoren.
Kako lahko ravnaš v takšnih primerih?
Če se ti zgodi, da naletiš na fotografijo nekoga, ki ga poznaš (morda je to celo tvoja sošolka), se moraš vsekakor odzvati.
Kaj lahko narediš?
Možnosti je več:
- O tem, kar si videl, se lahko posvetuješ z odraslo osebo na šoli, ki ji zaupaš. To je lahko na primer razrednik ali pa svetovalna delavka.
- Lahko poveš sošolki, ki je na fotografiji, in ji morda stojiš ob strani, ko se bo obrnila po pomoč.
Na voljo je novo in koristno orodje
Zdaj pa obstaja tudi novo spletno orodje, ki žrtvi pomaga pri tem, da prepreči nadaljnje širjenje fotografije po odprtem spletu.
To orodje je sicer zelo koristno, a seveda ne more izbrisati vsega. Doseže lahko le dostopne javne objave.
Spletno orodje, ki ga je razvil Ameriški nacionalni center za pogrešane in zlorabljene otroke, se imenuje Take It Down oziroma slovensko Vzemi dol.
Uporaba je brezplačna in anonimna. Njen namen je, da mladoletnim uporabnikom pomaga zaustaviti širjenje intimnih fotografij.
Deluje tako, da intimni fotografiji doda digitalni odtis oziroma hash. Ko orodje najde fotografijo, ki ima ta hash, jo izbriše.
S pomočjo žrtvam in s pregonom storilcev se pri nas ukvarja policija. Ta ima s tem že kar dosti izkušenj, saj so zlorabe žal pogostejše, kot si mislimo.
Kaj lahko narediš ti?
Vedno dobro premisli, preden deliš posnetek.
Če si priča zlorabe, ne ostani nema priča. Če se ne odzoveš, podpiraš nasilneža.