Ime mi je Mia, stara sem 18 let. Preden sem bila sprejeta na program mednarodne mature na Prvi riječki hrvatski gimnaziji, sem obiskovala Gimnazijo Bežigrad.
V devetem razredu nisem bila prepričana, na katero srednjo šolo se želim vpisati.
Teden pred informativnimi dnevi sem prijateljem, ki so že obiskovali srednjo šolo, zato postavljala najrazličnejša vprašanja.
Ker je tudi danes kdo morda v podobni situaciji, kot sem bila jaz takrat, sem se odločila, da pripravim nekaj napotkov, na kaj je treba biti pozoren pri izbiri srednje šole.
Lokacija šole
Lokacija šole igra pri izbiri šole veliko vlogo.
Če do šole ne moreš priti peš ali s kolesom, se pozanimaj o avtobusnih linijah, ki vozijo do nje, možnostih nakupa in ceni dijaške vozovnice ali za prevoz prosi starše.
Če te zanimajo šole daleč od tvojega doma in vsakodnevna vožnja ne pride v poštev, se pozanimaj o dijaških domovih v bližini šole.
Pomembno je, da dobiš informacije o življenju v dijaškem domu. Tako boš lažje ocenil, ali si pripravljen na življenje stran od doma in okolja, ki si ga navajen.
Če se odločiš za to, je zelo pomembno, da se v dijaški dom vpišeš dovolj zgodaj.
Možnost (tople) malice
Nekateri dijaki si malico prinesejo od doma, nekateri si kaj za pod zob kupijo v bližnji trgovini, nekaterim pa je všeč, da malico dobijo v šoli.
Gimnazija, ki sem jo obiskovala, je ponujala pestro izbiro malic.
Večina dijakov je bila naročena na malico. Posebej so jim bili všeč topli obroki, mesni ali vegetarijanski.
Vzdušje na šoli
Razumljivo je, da želiš izbrati šolo, kjer vladajo dobri odnosi med učenci ter med učenci in učitelji.
Seveda si želiš, da bi na novi šoli dobil prijatelje in da bi bili profesorji pravični in razumevajoči.
Prosi jih za iskreno mnenje o tem, kako se počutijo v šoli, kaj jim je všeč in kaj jim ni všeč in ali so s svojo izbiro zadovoljni.
Vseeno imej v mislih, da je mnenje nekaj subjektivnega, kar pomeni, da ti bo mogoče profesor, ki ga je nekdo označil za prestrogega, všeč.
Ekskurzije in izmenjave
Če te zanimajo potovanja in spoznavanje tujih držav in kultur, ti svetujem, da se pozanimaš, koliko ekskurzij in v katere države organizirajo srednje šole, med katerimi izbiraš.
Prednosti
Prepričana sem, da ima vsaka srednja šola svojo prednost oziroma nekaj, kar jo loči od preostalih.
Na gimnaziji, ki sem jo obiskovala, so bili zelo priljubljeni tako imenovani »drugi roki«, možnost ponovnega pisanja določenega števila testov pri vsakem predmetu.
Predvidevam, da bodo prednosti predstavljene na informativnem dnevu, seveda pa o njih lahko povprašaš tudi sedanje in bivše dijake šole.
Obiščeš lahko torej največ tri šole.
Ko šolo obiščeš, začutiš njen utrip in se tako lažje odločiš, ali želiš tam preživeti naslednja štiri leta.
Poleg tega na informativnih dnevih spoznaš dijake, ki srednjo šolo že obiskujejo, in jih povprašaš o njihovi izkušnji. Z vprašanji o poteku pouka ali določenem predmetu se lahko obrneš tudi na profesorje.
Predlagam ti, da si pripraviš vprašanja za dijake in profesorje in izkoristiš priložnost, ki jo nudijo informativni dnevi, saj tako lahko pridobiš pomembne informacije, ki ti bodo olajšale pomembno odločitev o izbiri srednje šole.