V mnogih evropskih državah mladi nimajo službe. A po drugi strani že danes v mnogih podjetjih vedo, da ne bodo mogli dobiti delavcev. Kako premagati ta razkorak?
To vprašanje močno vznemirja Boruta Iršiča, ki vodi informacijsko točko Europe Direct Koroška.
»Stopnja brezposelnosti med mladimi je zelo visoka, po drugi strani pa vemo, da leta 2020 za mnoga delovna mesta ne bo primernih delavcev. Med iskanimi poklici bodo tudi taki, kakršni so značilni za mojo dolino, to so metalurgi, strojniki, železarji, in seveda tisti, ki so povezani z naprednimi tehnologijami. Tu vidim svojo priložnost.«
Mlade iz Srednje šole Ravne pa tudi iz gimnazije zato spodbuja, da se usmerijo v aktivno iskanje delovnih priložnosti in da že med šolanjem raziščejo, kakšne so njihove možnosti.
»Svetujem jim, da preverijo, ali se lahko prijavijo na razpis za štipendijo v tujini. Prakso bi tako lahko opravili v drugi državi in se kasneje vrnili v domače okolje ter pokazali svoj potencial.«
Ko ga Korošci vprašajo, kaj lahko naredi, da bo njihovo življenje boljše ali drugačno, jim ponavadi odgovori: »Lahko ti dam informacije, kako si boš pomagal sam. Predvsem mladi imajo na voljo fantastične programe, ki jim omogočajo izobraževanje in delo, lahko tudi prostovoljno, v drugi državi. Evropska unija letos praznuje 30 let programa Erasmus. Ko sem bil jaz študent, teh možnosti Slovenci nismo imeli. Mladim pravim, da je to dobra priložnost, da naredijo nekaj zase.«
Kdo je Europe Direct Koroška?
Informacijsko točko Europe Direct Koroška od leta 2009 vodi osemintridesetletni geograf in zgodovinar Borut Iršič.
Državljane in ustanove, ki se pri njih oglasijo, najbolj zanima dostop do nepovratnih sredstev, to so sredstva, ki jih ni treba vrniti. »Pri nas se lahko seznanijo z razpisi, postopki in pravili. Nudimo jim vso podporo, ki jo potrebujejo, tudi pri prijavah na razpise, pri izvajanju projektov in pripravi zaključnih poročil,« pripoveduje Borut Iršič.
Obiskovalce njihove točke zanimajo še vse tiste informacije, ki jim lahko olajšajo vsakodnevno življenje. Sprašujejo na primer o pravicah, ki jih imajo kot turisti ali popotniki na letališčih in v hotelih.
Šolarji pa pogosto pridejo po podatke za seminarske naloge.
»Radi imajo naše tiskane publikacije, ki so brezplačne, saj jim bolj zaupajo kot informacijam na internetu. Tam se pojavlja množica informacij, ki jih je težko preveriti. Če dobijo uradno publikacijo, recimo Evropskega parlamenta, pa vedo, da imajo v rokah zanesljiv vir,« pojasnjuje Borut Iršič.
Borut Iršič je po zaključenem študiju geografije in zgodovine v Ljubljani poskušal najti delo na Koroškem. Ker obenem zelo rad spremlja družbeno-politično dogajanje in dela z mladimi, zanima pa ga tudi evropska politika, se je prijavil na razpis za vodenje informacijske točke Europe Direct Koroška.
»Po duši sem Korošec, čisto lokalno pa Ravenčan. Žene me želja, da nekaj vrnem Koroški. Ponosen sem na zgodovino železarjev in Mežiške doline, oba starša sta delala v železarni. Dnevno razmišljam, kje lahko v evropsko zgodbo dodam še koroški kamenček.«
Dodaja, da je sam prvi kritik Evrope v domačem kraju. Želi jo izboljšati, obenem pa iz nje izvleči, kar je dobro zanjo in za Koroško.
»Ključ je v aktivnosti državljanov, ta lahko marsikaj spremeni. Med ljudi se je zavlekel občutek, da se nič ne bo spremenilo, tudi če gredo na volitve. Družba postaja apatična ob misli, da v politiki in gospodarstvu vladajo elitistične sile. A zdaj se marsikaj dogaja in ponekod so dali ljudje Evropi jasen signal. Zgodil se je brexit, ko so Britanci izglasovali izstop iz EU, zgodila se bo reforma Evrope. Dnevno polagam sokrajanom na dušo: bodite aktivni, naj se vaš sliši. Skupaj lahko dosežemo marsikaj.«
Tri kratka EU vprašanja
Kateri evropski jezik mu je najbližji? Aktivno govori angleško, pasivno nemško in hrvaško, za silo pa tudi italijansko in francosko.
Če bi se preselil, bi se … Na prvo žogo v Italijo, ker imajo tam najboljši nogomet. Želja iz otroštva, ki jo čuti še danes, pa so baltiške dežele, Latvija, Litva in Estonija. V poštev prideta še Danska in Finska. Privlačijo ga njihova kultura, miselnost, pokrajina in zgodovina.
Najljubši evropski simbol: Mora biti nekaj slovenskega, zatorej naša gora Triglav. Čeprav je urban človek in ne mara gora in pohodništva, se mu zdi, da bi ta simbol lahko označeval tisto, kar je evropskega. Gore so simbol trajnosti, trdnosti in kljubujejo takšnim in drugačnim spremembam.
Slovarček
Potencial pomeni zmožnost.
Apatičen pomeni biti brez volje.
Elita so posamezniki, ki izstopajo po družbenem položaju, pomembnosti, kakovosti.