S Koro iz 9. a sva se udeležili pripravljalnega srečanja za mlade parlamentarce v Območno obrtno-podjetniški zbornici na Viču.
Z avtobusom sva se odpravili do avtobusne postaje Dolgi most in se sprehodili do stavbe, kjer je potekalo srečanje. Gospa Tanja Povšič, ki je tudi vodila delavnico, nas je lepo sprejela in pozdravila. Usedli sva se za mizo in počakali na pričetek.
Celo srečanje smo delali po osmih skupinah. Na začetku smo se vsi spoznali tako, da smo na list papirja narisali nekaj, kar nas predstavlja, oz. nekaj, kar radi delamo. To smo predstavili ostalim in zraven povedali, kako nam je ime in katero šolo obiskujemo.
Ko smo se vsi predstavili, je gospa Tanja rekla, naj svojo risbico podamo desnemu sosedu in naj jo ta strga.
Ugotovili smo, da je večina otrok raztrgala risbo previdno in počasi.
Nato je sledila delavnica, na kateri smo izdelovali skulpture, ki predstavljajo duševno zdravje.
Naša skupina je naredila skulpturo, ki pove, da je naše duševno zdravje v bolj slabem stanju.
Kot lahko vidite na spodnji fotografiji, gre za dve skupini stožcev. Prva vsebuje zelo žive, vesele barve, ki prikazujejo naša dobra, pozitivna čustva in so tudi trdna. Druga skupina pa vsebuje bolj temne, žalostne barve, ki predstavljajo naša slaba, negativna čustva, ki se počasi podirajo. Skupini stožcev sta povezani med seboj.
S prepletanjem temnega in svetlega papirja smo uprizorili, da negativna in pozitivna čustva tekmujejo, kdo bo prevladal v naših mislih.
Potem smo se šli igro, ki se imenuje svetovna kavarna. Vsaka skupina je izbrala svojega gostitelja, ostali pa smo bili gostje in obiskovali druge mize.
Pri vsaki mizi smo se pogovarjali o svoji temi, in sicer: s katerimi izzivi bi se lahko srečali med izvajanjem akcij na temo duševno zdravje, naša pričakovanja o otroškem parlamentu na to temo, katere podteme bi lahko izbrali, koga vse bi vključili in kaj vse potrebujemo za konstruktivnost.
Na koncu smo naredili še povzetek dneva ter uredili vse ugotovitve v štiri podteme.
Zdi se mi zelo pomembno, da se pogovarjamo o duševnem zdravju mladih in o psihičnih boleznih, saj o teh temah vemo zelo malo.
Vanja Podrzavnik, 8.b, OŠ Ledina Ljubljana
***
Želiš deliti svojo zgodbo z nami? Piši nam na urednistvo@casoris.si. Z veseljem jo bomo prebrali in objavili.