Časoris
Zmajček Trma je otroke vabil, da ostanejo v koronačasih v stikih tudi z njegovo pomočjo. Vir: Arhiv OŠ Trnovo
Zmajček Trma je otroke vabil, da ostanejo v koronačasih v stikih tudi z njegovo pomočjo. Vir: Arhiv OŠ Trnovo

Zmajček Trma je v koronačasih odgovarjal na pisma otrok in staršev v stiski

Pozdravljeni prijatelji, nekaterim sem že odgovoril, potrudil se bom, da tudi ostali ne čakate predolgo. Večina vas je napisala, da preživljate kar zanimive dneve. Prav tako kot jaz pa pogrešate pouk in druženje s prijatelji

S temi besedami je zmajček Trma začel svoje drugo pismo učencem OŠ Trnovo.

Zmajček Trma je njihova maskota. Ker je v času, ko so šole zaradi epidemije novega koronavirusa morale zapreti vrata, ostal brez družbe svojih prijateljčkov, se je domislil, da jim bo pisal pisma. Potem se je takoj bolje počutil.

Tudi otrokom je bilo fino, ker so mu lahko pisali, če so bili v stiski.

Zmajček Trma v prazni učilnici. Vir: Arhiv šole
Zmajček Trma v prazni učilnici. Vir: Arhiv OŠ Trnovo

Zmajček Trma ni pozabil niti na slavljence. Vsem, ki so v času šolanja na daljavo praznovali rojstni dan, je poslal voščilnice. To je otrokom še posebej veliko pomenilo. Videli so, da njihov Zmajček misli nanje tudi v času, ko morajo ostati doma.

Pisma zmajčka Trme so bila le ena od številnih aktivnosti, ki so jih v koronačasih pripravili na OŠ Trnovo, da bi bilo šolanje na daljavo čim bolj kakovostno in prijazno.

»Lotili smo se ga korak za korakom in potrebovali smo kar nekaj tednov, da smo se utirili,« pripoveduje ravnateljica Đulijana Juričić. »Na šoli imamo učitelje, ki obvladajo tehnologijo, in ti so se dobro znašli, pa tudi takoj so priskočili na pomoč kolegom, pa tudi učitelje, ki so izjemni v učilnici, a se ne spoznajo na tehnologijo. Postaviti vse skupaj na enotno raven, je bil izziv.« 

Izdelek pri projektu Matematika na velikonočnih jajcih. Vir: Arhiv šole
Izdelek pri projektu Matematika na velikonočnih jajcih. Vir: Arhiv OŠ Trnovo

Z mlajšimi učenci so stike ohranjali prek elektronske pošte. Starejši so uporabljali spletne učilnice, a je trajalo kar nekaj časa, da so se jih naučili uporabljati. V živo so se srečevali na videokonferencah. Sprva so se malo lovili, saj še niso dobro vedeli, kako pogoste naj te bodo. Kmalu so ugotovili, da jih ne sme biti preveč, in da je bolje, če v njih sodeluje manj učencev hkrati.

Posebno pozornost so v šoli namenili otrokom, ki so imeli različne težave.

»Niso znali vzpostaviti delovnega ritma, niso imeli dostopa do tehnologije. Priskrbeli smo jim računalnike, šolska svetovalna služba in učiteljice, ki izvajajo dodatno strokovno pomoč, so jih tudi poklicale na dom. Uporabili smo vse možne kanale, od skypa do viberja. Nekatere so poklicali zjutraj, da so jim pomagali začeti z delom. Tudi s starši smo se veliko pogovarjali, saj so nekateri potrebovali našo podporo in pomoč.«

Učitelji so se zelo potrudili, pripoveduje ravnateljica, a prav tako so se potrudili tudi starši.

»Prav je, da tudi med šolanjem na daljavo učitelji čim bolj bdijo nad otroki, da preverjajo, kaj počnejo, da jih spodbudijo, če se ne odzivajo. Je pa res, da tako delo učiteljem vzame ogromno časa, veliko več kot poučevanje v učilnici, kjer lahko otrokom že s pogledom sporočijo, kako jim gre. Prek elektronske pošte je to zelo zelo težko; veliko dela je, ki ga ni nikjer videti.«

Učenci so med šolanjem na daljavo sodeloveli v različnih projektih. Med drugim so izdelovali marsovčke, ki jih je navdihnila knjiga Drejček in trije marsovčki. Vir: Arhiv šole
Učenci so med šolanjem na daljavo sodeloveli v različnih projektih. Med drugim so izdelovali marsovčke. V navdih jim je bila knjiga Drejček in trije marsovčki. Vir: Arhiv OŠ Trnovo

Na OŠ Trnovo si želijo, da bi se jeseni vsi otroci vrnili v šolo.

Če bi pristojni šolanje na daljavo nameravali izvajati tudi v prihodnosti, pa bi morali najprej definirati, kaj šolanje na daljavo sploh je. Poskrbeti bi morali za sistemsko ureditev, za minimalne učne zahteve, za učne načrte za digitalno poučevanje, pa tudi za ustrezno izobraževanje učiteljev, otrok in staršev, pravi ravnateljica. A vsaj za otroke do petega razreda to po njenem mnenju ni naravna oblika izobraževanja, saj ti potrebujejo stike z učiteljicami in z vrstniki.

»Socializacija in osebno delo z otroki je izjemnega pomena. Če se bo zgodilo, kar napovedujejo na ministrstvu, se bomo pripravili in nadgradili dosedanje delo, znanje in izkušnje. Bomo pa seveda veliko bolj veseli, če se vrnemo k poučevanju na bližini in delu v šolski stavbi.«

Zmajček Trma v učilnici za tehniko. Vir: Arhiv šole
Zmajček Trma v učilnici za tehniko. Vir: Arhiv OŠ Trnovo

Pošlji pozdrave prek zmajčka Trme!

Zdaj pa se že toliko časa po prazni šoli vrtim, 

da občasno močno željo po delu dobim.

Včasih stopnice brišem, drugič po tablah rišem.

Veliko premišljujem in drzne plane snujem.

Ko zvečer čez glavo si potegnil sem odejo,

dobil res dobro sem idejo.

No pa da jo razložim, preden zadnjo rimo izgubim.

Vsak od vas vsaj enega prijatelja ima, čigar naslova ne pozna.

In tu, vaš zmajček Trma se pojavi

ter v imenu vašem ga pozdravi.

Potem vsaj dva bosta vesela.

Prijatelj in jaz, ki spet imel bom nekaj dela!

Kako pa šla bi ta stvar:

prijatelj ali prijateljica morata obiskovati OŠ Trnovo;

napišeš sporočilo, dodaš, za koga je in kateri razred obiskuje;

pošlješ zmajčku Trmi: zmajcektrma@ostrnovo.si;

zmajček Trma pošlje tvoje sporočilo naprej in doda še svoje pozdrave.

Lepo vas pozdravljam in želim, da čim več pozdravov v pošiljanje dobim!

Vaš zmajček Trma

***

Ideje za šolsko ustvarjanje in primere dobre prakse pripravljamo v sodelovanju z ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport.

Če imate tudi na vaši šoli dejavnost, na katero ste ponosni, ki izstopa, navdihuje ali navdušuje, nam pišite na urednik@casoris.si in z veseljem jo bomo predstavili.

Sonja

Merljak Zdovc je urednica Časorisa. Je zelo radovedna in rada spoznava ljudi in njihove zgodbe. Veliko piše in včasih posname tudi kakšen video. Vesela bo, če ji pišeš.

Vprašanje tedna

Podprite Časoris

Pomagajte nam ohraniti Časoris.
Brez vas ni nas.

SMS

Pošljite sms Casoris5 na 1919 in darujte 5 evrov.

ali

SMS

Pomagate nam lahko tudi na druge načine: z rednim mesečnim nakazilom, z bančno kartico ali prek PayPala.