V osrčju Kozjanskega stari običaji mladim niso neznani.
Otroci tam ne živijo kot pred desetletji, ne, pač pa jim starejši krajani na zanimiv način posredujejo svoja znanja.
V času globalizacije, ki še posebej preži na majhne narode, je obujanje in varovanje ljudske dediščine zelo pomembno.
Da bi se dediščine preteklosti, ki je naša dota za prihodnost, še bolje zavedli, so pred desetimi leti upokojenci v kraju Planina pri Sevnici učiteljem tamkajšnje osnovne šole predlagali, da skupaj organizirajo posebno prireditev.
Na njej bi starejši otrokom na zanimiv način prikazali stare običaje, orodja, navade.
Njihova želja je bila, da njihovi vnuki še vedo, kako so recimo nekoč spravili pridelke s polja.
Zdaj je že nekaj let prireditev najprej v šoli, nato jo prestavijo na športno igrišče.
Najmlajši učenci najprej v šoli ustvarjajo z naravnimi materiali. Nato gredo vsi učenci na igrišče, kamor planinski upokojenci pripeljejo vse pripomočke, materiale, orodja, s katerimi mladim pokažejo različna opravila.
Učenci sodelujejo pri mletju in prešanju sadja, ličkanju koruze, luščenju fižola, žaganju drv, izdelovanju lesenih izdelkov, peki »pršjač« v krušni peči na prostem, peki krompirja, kvašenega peciva in medenjakov, izdelovanju domače vegete, pletenju, ribanju repe …
Učenci sodelujejo tudi v delavnicah ljudskih plesov, iger in glasbe. Lokalni godci so tako navdušili mlade, da so dobili posnemovalce.
»To je dogodek, ki vsako leto pusti lepe vtise pri vseh udeležencih. Družijo se različne generacije in ta druženja dokazujejo, da nam je mar za ljudsko dediščino ter ne bomo dovolili, da se jo pozabi,« pravi učiteljica Urška Tisel, ki skrbi za organizacijo prireditve.
Stari običaji, pripovedke, zgodbe so lahko dobra osnova za turizem in možnost za nova delovna mesta mladih.
Tudi na območjih, kjer niso ravno prva izbira turistov.
***
Ideje za šolsko ustvarjanje in primere dobre prakse pripravljamo v sodelovanju z ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport.
Če imate tudi na vaši šoli dejavnost, na katero ste ponosni, ki izstopa, navdihuje ali navdušuje, nam pišite na urednik@casoris.si in z veseljem jo bomo predstavili.