Tvoji starši, stari starši, morda tudi tvoji sorojenci in drugi polnoletni bodo kmalu dobili vabilo na volišče.
V nedeljo, 23. oktobra, bomo dočakali že druge od letošnjih treh volitev.
Izbirali bomo predsednika republike: človeka, ki bo našo državo zastopal doma in v tujini.
Slovenija bo tako po Milanu Kučanu, Janezu Drnovšku, Danilu Türku in Borutu Pahorju dobila še petega predsednika.
Kakšen predsednik je bil Pahor?
Pahor je edini slovenski politik, ki je bil izvoljen na mesto poslanca (ter predsednika državnega zbora), evropskega poslanca, predsednika vlade in predsednika republike.
O njem se krešejo različna mnenja. Mnogi ga kritizirajo, saj menijo, da se je premalo izrekal o najpomembnejših družbenih vprašanjih, preveč časa pa preživel na Instagramu.
Drugi mu priznavajo, da je bil predsednik prav vseh Slovenk in Slovencev ter da se je ves čas zavzemal za strpno razpravo in spravo. Med njegovim mandatom smo v Ljubljani dobili spomenik žrtvam vseh vojn.
Večino časa je kraljeval na vrhu lestvice najbolj priljubljenih politikov.
Jabolko navdiha je uvedel prav on, prav tako je bil prvi, ki je odprl predsedniško palačo na ogled vsem. Uvedel je še javne predstavitve kandidatov, ki jih je predlagal za vodenje različnih institucij.
Izkazal se je kot velik podpornik slovenskega športa. Na številnih prireditvah smo lahko opazovali, kako spodbuja naše športnike in vihra z ogromno slovensko zastavo. Tudi sam se pogosto ukvarja s športom.
Zunaj naših meja se je uveljavil s pobudo Brdo-Brioni. Prav tako ima zasluge pri vrnitvi tržaškega narodnega doma Slovencem.
Vsi smo dolžni skrbeti za to, da bodo naši otroci imeli lepo, varno in mirno prihodnost, kjer bodo lahko razvijali svoje talente.
Borut Pahor
Znal se je približati vsem skupinam ljudi, tudi in predvsem otrokom.
Obiskoval je šole in vrtce, otroke pa vabil na obisk v palačo in jim predstavljal svojo zlato ribico.
Povezan je tudi s Časorisom: leta 2018 je prevzel častno pokroviteljstvo nad našim izborom Faca leta. Podelitev je prihodnja leta gostil v predsedniški palači.
Kaj bodo kandidati in kandidatke storili za otroke, če bodo izvoljeni za predsednika?
Kdo bo Pahorjev naslednik?
Na volitvah bo nastopilo sedem kandidatov: Milan Brglez, Janez Cigler Kralj, Miha Kordiš, Anže Logar, Nataša Pirc Musar, Vladimir Prebilič in Sabina Senčar.
Gregor Bezenšek je od kandidature tik pred zdajci odstopil, ker so mu grozili. Še pred tem se je iz predsedniške tekme umaknila Marta Kos.
V Časorisu smo se obrnili na vse kandidate in jim posredovali vprašanja, ki jih je pripravil Časorisov mladi novinar, devetošolec Jan Petrovčič, posnel pa Časorisov ambasador Kristjan Veber.
Njihove odgovore bomo v prihodnjih dneh objavljali v naključnem vrstnem redu. Vsebine lahko spremljaš še na našem profilu na TikToku.
Več o tem, kaj zagovarjajo, lahko izveš na televizijskih soočenjih.
S katerim kandidatom se najbolj strinjaš, lahko ugotoviš z orodjem Volitvomat. Lahko pa rešiš tudi malce bolj zabaven kviz, v katerem izveš, kdo ti je najbolj podoben.
Naša pravila o spremljanju volilne kampanje so objavljena v Splošnih pogojih in informacijah.
Več o volitvah
Kaj moraš vedeti o predsedniških volitvah?