Družbena omrežja so super, ker se na njih lahko povezujemo z drugimi, predvsem s tistimi, ki jih ne vidimo vsak dan. Omogočajo nam, da jim povemo in s fotografijami ter z videoposnetki pokažemo, kaj radi počnemo, kaj nam je všeč in kaj zanimivega se nam je v zadnjem času zgodilo.
Na družbenih omrežjih lahko objavljamo fotografije utrinkov naših prostočasnih aktivnosti. Fotografiji popoldanskega sprehoda s psom in okusnega kosila, ki smo ga pripravili, sta povsem primerni za objavo. Z njima sporočamo, kaj imamo radi, in se povezujemo s tistimi, ki imajo podobna zanimanja.
Vsaka objavljena fotografija ustvarja našo spletno podobo, ki jo lahko vidijo naši prijatelji, znanci in tudi neznanci, bodoči sodelavci in delodajalci ter učitelji. Zato je NUJNO, da imamo NADZOR nad svojimi profili in objavami.
Pri svojih profilih na družbenih omrežjih bodimo pozorni na nastavitve zasebnosti. Vabimo vas, da si ogledate knjižico Ključne informacije o varni rabi družbenih omrežij, v kateri lahko izveste več o tem.
Določene fotografije niso primerne za objavo na družbenih omrežjih. Zakaj?
Razlogi so zelo različni, a vsem je skupno, da lahko nekatere fotografije ustvarjajo slab vtis o osebi, ki je na njih.
[NAJPREJ PREMISLI, ŠELE NATO OBJAVI] Mladostniki vse več uporabljate pametne naprave in svetovni splet. Pa je internet res varen? Ali veste, kdo so v resnici osebe na drugi strani pogovora? Zato nikomur ne pošiljajte svojih intimnih fotografij, saj ne veste, kdo vse jih bo videl. pic.twitter.com/EEpuzKHpJB
— policija_si (@policija_si) February 11, 2021
Ko se odločamo, katere fotografije so primerne za objavo in katere niso, si lahko pomagamo s preprostim vprašanjem: »Ali bi to fotografijo pokazal/pokazala svoji babici, staršem ali bodočim delodajalcem?« Če je odgovor NE, potem te fotografije ne objavimo. Neprimerne objave imajo namreč lahko negativne posledice.
Še nekaj smernic:
- PREDEN fotografijo OBJAVIMO, VPRAŠAJMO prijatelja, če se s tem strinja. Fotografije, pa četudi je bila objavljena samo za nekaj minut, ne moremo kar tako izbrisati. Nekdo je med tem lahko naredil posnetek zaslona in fotografijo že delil z drugimi ali pa jo shranil za pozneje.
Velja pa tudi to zlato pravilo: Preden nekoga fotografiramo, ga vprašamo, ali si to želi. Če je odgovor ne, potem osebe ne fotografiramo. Tudi preden fotografijo objavimo, pridobimo dovoljenje oseb na njej. Če objave ne želijo, to upoštevamo. Preprosto, ali ne?
Če na družbenem omrežju kroži neprimerna fotografija, na kateri smo mi ali pa nekdo drug:
- Objavo SHRANIMO (naredimo posnetek zaslona oz. »screenshot«), ampak je ne delimo, ne všečkamo in ne komentiramo.
- Objavo na družbenem omrežju PRIJAVIMO, BLOKIRAMO osebo, ki jo je objavila.
- O objavi obvestimo odraslo osebo, ki ji zaupamo.
Za več informacij o tem, kaj je primerno in kaj ni primerno za objavljanje na spletu in kaj storiti v primeru zlorabe fotografije, si lahko ogledamo spletne strani, kot so: Safe.si, Spletno oko in Program NEON.
***
Prispevek je pripravila Mateja Habjanič.