Časoris
Portreti s Kajuhove razstave. Vir: OŠ KDK
Portreti s Kajuhove razstave. Vir: OŠ KDK

Karlu Destovniku – Kajuhu smo posvetili razstavo in prireditev

13. decembra 2022 je minilo natanko 100 let od rojstva pesnika Karla Destovnika – Kajuha.

Lani in letos je Kajuhovo leto. Z njim želimo še bolj spodbuditi razmišljanje o Kajuhu in k prebiranju njegovih pesmi. Globoko sporočilne in aktualne so še danes.

Ob začetku šolskega leta so devetošolci pripravili za prvošolce poseben sprejem, da so postali pravi KDK-jevci in člani naše šolske skupnosti.

Naša šola se imenuje po Karlu Destovniku – Kajuhu, zato smo mu posvetili poseben dan.

13. decembra smo pripravili kulturni dan, posvečen njemu in njegovemu ustvarjanju. 20. decembra pa smo imeli Kajuhovo prireditev.

Učenci razredne stopnje so si na kulturnem dnevu najprej ogledali film o pesniku, ki ga je pripravila učiteljica Petra. Nato so ustvarjali Kajuhov portret, češnjeve cvetove, pisali pisma svojim mamicam in pripravljali program za kulturno prireditev.

Spoznavali so pesnikovo življenje, njegove pesmi, ki so jih tudi recitirali in prepisovali.

Izdelki na Kajuhovi razstavi. Foto: OŠ KDK
Izdelki na Kajuhovi razstavi. Foto: OŠ KDK

Učenci predmetne stopnje smo kulturni dan začeli z ogledom kamišibaja. Gospa Vanja Iva Kretič nas je vodila skozi Karlovo življenjsko pot in njegovo pesniško ustvarjanje.

Nato smo se udeležili različnih delavnic. V literarni delavnici smo pisali pisma svojim mamam. Pri kaligrafiji smo spoznavali osnove lepopisja. Češnjeve cvetove smo slikali pri likovni vzgoji. Poleg tega smo ustvarili tudi dva velika kolaža s pesnikovim portretom.

Mnogo Kajuhovih besedil je uglasbenih.

Nekatere od njih so se naučili tudi učenci v glasbenih delavnicah. Popestrili so jih z inštrumentalno spremljavo.

Pripravili smo tudi zelo okusne Kajuhove hrustavčke (za recept je poskrbela učiteljica ga. Mira), učenci v kulinarični delavnici so nas razveselili, da smo se lahko z njimi posladkali prav vsi na šoli.

Kajuhov kulturni dan je bil tudi priložnost za razvijanje plesnih talentov.

Kajuhove pesmi so prevedene v 21 jezikov, v prevajanju pa smo se preizkusili tudi učenci na prevajalski delavnici. Svoje prevode smo primerjali tudi s tistimi, ki so že izšli.

O Kajuhovem življenju in delu smo učenci izdelali tudi plakate, ki krasijo šolske hodnike.

Tovarištvo je bila vrednota, ki jo je pesnik globoko cenil, danes si mladi izkazujemo tovarištvo na različne načine, tudi z zapestnicami, ki smo jih izdelovali v tem dnevu.

Dan smo začeli s kamišibajem, ki ga je večina učencev doživela prvič, kako se ga izdela in kako pripravi predstavo, pa smo izvedeli v delavnici kamišibaj.

Utrinek s Kajuhove prireditve. Foto: OŠ KDK
Utrinek s Kajuhove prireditve. Foto: OŠ KDK

Kulturni dan je bil zanimiv, saj smo spoznali veliko novega o pesniku. Učenci novinarskega krožka so posneli dogajanje in pripravili kratek film.

Naša spoznanja in doživetja smo strnili 20. decembra v kulturni prireditvi, posvečeni Kajuhu. Naše šolske hodnike krasijo izdelki učencev ter razstava, ki podrobneje predstavlja pesnikovo življenje in delo v sliki in besedi.

Ela Ronchi, Linda Plestenjak, Katja Češnovar, Kaja Medja in Parvati Mihoci, 8. r, OŠ Karla Destovnika – Kajuha Ljubljana

Če bi Karel Destovnik – Kajuh živel danes

Gledam novice, poročila, berem časopise in revije. Gledam novinarje, ki razlagajo o strašnih dogodkih iz tujine, poslušam radio in si mislim svoje.

Razmišljam o stotinah ljudi, ki umirajo v vojnah, o nedolžnih otrocih, ki nimajo kaj za pod zob. Premlevam, kako je prišlo do tega.

Tako velik, a hkrati majhen je svet, v katerem živimo.

Prihodnost planeta. Vir: Pixabay
Vir: Pixabay

Na milijarde ljudi, vsak s svojim prav posebnim življenjem, a vseeno v ogromnem prostranstvu, ki je vesolje, ne pomenimo prav nič.

Ugotavljam, kako zelo zanimiv je obstoj. Le kako smo najbolj inteligentna oblika življenja, a vseeno sprejemamo najbolj nespametne odločitve?

Vsak od nas je samosvoj, vsak ima toliko posebnosti, a vendarle toliko napak.

Rodimo se in s tem povzročimo veliko srečo, ali veliko žalost, začnemo pot življenja. Ne vemo, ali bo dolga, ali se bo končala sunkoma, kot rastlina, na silo iztrgana iz zemlje.

Katja Češnovar, 8. razred, Osnovna šola Karla Destovnika – Kajuha Ljubljana

***

Želiš deliti svojo zgodbo z nami? Piši nam na urednistvo@casoris.si. Z veseljem jo bomo prebrali in objavili.

Podprite Časoris ozka pasica Časko

Časoris

V Časorisu s svojimi zapisi in razmišljanji gostujejo tudi otroci, učitelji, ravnatelji, strokovnjaki in starši.
V prispevkih je zapisano njihovo mnenje, ki ne izraža nujno stališč uredništva.

Vprašanje tedna

Podprite Časoris

Pomagajte nam ohraniti Časoris.
Brez vas ni nas.

SMS

Pošljite sms Casoris5 na 1919 in darujte 5 evrov.

ali

SMS

Pomagate nam lahko tudi na druge načine: z rednim mesečnim nakazilom, z bančno kartico ali prek PayPala.