Razmišljaš o študiju v tujini? Tukaj je nekaj ključnih podatkov o Nizozemski.
Brina Palčič, Maša Božjak in Sofija Kali Kirn so obiskovale program mednarodne mature na Gimnaziji Bežigrad, zdaj pa študirajo na Nizozemskem. Brina in Maša študirata Maastricht science programme na maastrichtski univerzi, Sofija pa program Artificial Intelligence na Vrije Universiteit Amsterdam.
Zakaj si se odločila za študij na Nizozemskem? Bi ga priporočila tudi drugim, ki jih zanima študij v tujini?
Brina: Odločila sem se za Maastricht University, ker ponuja program, ki združuje več naravoslovnih področij in omogoča, da si za vsak semester sama izberem predmete. Všeč mi je poudarek na praktičnem delu in raziskovanju. Večina nizozemskih univerz je sicer osredotočena na družboslovne programe, zato bi študij tu priporočila tistim, ki jih zanima družboslovje.
Maša: Za študij na Nizozemskem sem se odločila, ker predstavlja ne predrago opcijo za kakovosten študij v Evropi. Tu je veliko dobrih, mednarodnih univerz. Študij tu bi zelo priporočila, sploh dijakom, ki jih zanima družboslovje, pravo ali ekonomija. Za naravoslovje je manj opcij, ampak sem zelo zadovoljna s svojim programom.
Sofija: Program umetna inteligenca se mi je zdel zelo unikaten, v Sloveniji ga ni. Absolutno priporočam študij v tujini.
Koliko stane študij?
Maša: Študij ni zastonj, šolnina se razlikuje od univerze do univerze oziroma celo od programa do programa. Večina stane od 2000 do 4000 evrov na leto.

Kakšni so Nizozemci po značaju? So odprti ali zadržani?
Brina: Moja fakulteta je skoraj v celoti mednarodna, zato ne poznam veliko Nizozemcev. Edina Nizozemka, ki jo poznam, je moja soseda, ki je zelo prijazna.
Maša in Sofija: Nizozemci so precej odprti. Večinoma vsi dobro govorijo angleško, kar olajša vsakodnevne opravke.
Ali med počitnicami pridete domov? S katerim prevoznim sredstvom potujete? Koliko časa vam vzame pot?
Brina in Maša: Na dva meseca imava en teden počitnic, pa tudi tri tedne božičnih počitnic in poletne počitnice. Domov prideva nekajkrat na leto. Ponavadi letiva iz Bruslja direktno v Ljubljano. Pot do Bruslja z avtobusom ali vlakom traja 2 do 3 ure.
Sofija: Pot z letalom mi vzame 4 do 5 ur, z vlakom traja 16 ur, z avtobusom pa 18 ur.
Živiš v najetem stanovanju? Ga je bilo težko najti?
Brina: Živim v centru mesta blizu fakultete, kar je super, v stanovanju s cimro iz Milana. Bilo ga je res težko najti, ker so zaradi stanovanjske krize cene visoke, najemodajalci pa velikokrat ne sprejemajo študentov (sploh tujcev).
Maša: Živim v najetem stanovanju s cimro. Vsaka ima svojo sobo, deliva si kuhinjo, kopalnico in dnevno sobo. Stanovanje je bilo precej težko najti, saj je ogromno povpraševanja in ne veliko opcij. Večina univerz nima študentskih domov. Mnogo študentov živi v t. i. »študentskih hotelih«.
Sofija: Živim v študentskem naselju, v stanovanju s trinajstimi cimri. Imam svojo sobo, kopalnico in balkon, kuhinja pa je skupna. Imela sem zelo veliko sreče, da sem dobila to sobo, saj ima Nizozemska velik problem s pomanjkanjem stanovanj.
Imate študenti popust na hrano/obroke?
Nimamo študentskih bonov tako kot v Sloveniji, imamo pa popuste na vozovnice za javni prevoz.
Do univerze greš peš/s kolesom/z avtobusom …
Brez kolesa na Nizozemskem ne gre. Ob slabem vremenu so rešitev avtobusi.
Kako ti je všeč vreme?
Brina: Ena od stvari, ki mi tukaj res niso všeč, je mrzlo in deževno vreme (še posebej zato, ker se povsod vozim s kolesom). In Maastricht naj bi bil eno izmed bolj sončnih mest na Nizozemskem!

Maša: Vreme mi je zelo všeč, a to zato, ker mi je všeč mraz in dež. Zimsko vreme je mogoče malo hujše kot slovensko. Tudi sonce zaide veliko prej. Mene to ne moti, če pa kdo želi študirati na toplem in sončnem, Nizozemska mogoče ni najboljša izbira.
