Sva Lea in Iris, sedmošolki s Primorske. Skupaj sva razvili aplikacijo Phoneout, ki mlade spodbuja h gibanju ter hkrati k zmanjšanju uporabe družbenih omrežij.
Obe imava na telefonu naložen starševski nadzor. Če ga imaš tudi ti, verjetno že veš, da je za otroke precej dolgočasen in zoprn.
Zamislili sva si, kako bi bilo, če bi bil Family link otrokom zabaven in všeč, kljub temu da omejuje rabo telefona.
Zavedava se, da smo mladostniki premalo telesno aktivni. Zato sva se odločili, da bova z najino idejo poskusili zmanjšati še ta problem.
Začeli sva na Start up vikendu, ki ga je organizirala naša šola. En vikend sva razvijali osnove najine aplikacije.
Potem sva se odločili, da se prijaviva na tekmovanje Popri, nacionalno tekmovanje za najboljšo podjetniško idejo mladih.
Najprej sva morali pripraviti poslovni model. To je nekakšen podroben spis o podjetniški ideji, ki ga je treba oddati komisiji. Ta je nato iz vsake slovenske regije izbrala dvanajst idej, ki so napredovale v polfinale.
Izbrali so tudi naju!
Iz vsake regije je nato izbrala tri ekipe, ki so se uvrstile med dvanajst najboljših v državi ter šle v veliki finale. Ponovno nama je uspelo.
V finalu sva idejo predstavili podobno kot poprej, komisija pa naju je izbrala za zmagovalki.
Pot do zmage se morda na prvi pogled zdi enostavna, a v ozadju se skriva veliko garanja, truda, odrekanja in še marsičesa.
Mentorice so nama pomagale in bile ob nama na vsakem koraku. Ker sva podjetništvo šele spoznavali, sva se po pomoč obrnili še na Podjetniški inkubator Perspektiva Postojna.
Želeli sva narediti prototip aplikacije. Po najinih navodilih in željah so nama ga z veseljem naredili v agenciji Pristop. Za spletno stran so poskrbeli strokovnjaki iz Minori media.
Pogovorili sva se še s strokovnjaki iz institucij Logout in SLOfit, da bi izvedeli čim več o problemih, ki sva jih skušali rešiti. Prav tako sva se posvetovali s starši osnovnošolskih otrok, ki jim je aplikacija namenjena.
Za pripravo čim boljše sva morali raziskati veliko stvari.
Najprej sva preučili konkurenco in iskali najino neulovljivo prednost.
Prebrali sva veliko raziskav o prekomerni uporabi družbenih omrežij in premajhni telesni aktivnosti otrok.
Če imaš idejo, ki lahko reši kakršen koli problem, ti svetujeva, da se čim bolj potrudiš in narediš vse, da jo uresničiš.
Pot ne bo lahka, veliko bo razočaranj, odrekanj in nepričakovanih sprememb, a se bo na koncu pokazal rezultat, ki bo vreden vsega garanja.
Kaj še čakaš? Hitro napni možgane in naredi prvi korak, saj je zdaj pravi čas, da narediš spremembo, ki bo rešila svet!
Iris Baruca in Lea Vatovec, 7. razred, Osnovna šola Elvire Vatovec Prade
***
Želiš deliti svojo zgodbo z nami? Piši nam na urednistvo@casoris.si. Z veseljem jo bomo prebrali in objavili.