Časoris
Zakaj je to prikrito oglaševanje nezdrave hrane takšen problem? Foto: Ermilovart83/Dreamstime
Zakaj je to prikrito oglaševanje nezdrave hrane takšen problem? Foto: Ermilovart83/Dreamstime

»Junkfluencerji« so plačani za reklamiranje nezdrave hrane

Ali se ti kdaj zgodi, da si nenadoma zaželiš nekaj sladkega? Ali morda nekaj, kar je slano in hrusta? Ali pa nekaj zelo mastnega in slastnega?

Ali kdaj pomisliš, zakaj si tega nenadoma zaželiš?

Mogoče pa je vzrok tudi to, da nevede gledaš posnetke »junk food influencerjev – junkfluencerjev« (vplivnežev, ki oglašujejo nezdravo hrano).

Raziskava, ki so jo opravili na Medicinski fakulteti na Dunaju, kaže, da se na platformah družbenih medijev, kot sta TikTok in Instagram, zelo pogosto srečujemo z nezdravo hrano.

Verjetno veste, da velik del spletnih vplivnežev od podjetij dobi plačilo za to, da svojim sledilcem prikazuje njihove izdelke.

Pri ličilih, oblačilih, igračah in podobnem morda lažje opazimo, da gre za prikrito reklamo. Kadar pa vplivnež takole mimogrede odpre vrečko čipsa in ga z užitkom pohrusta, morda niti ne pomislimo, da gledamo reklamo.

Zakaj tega pogosto sploh ne opazimo?

Uspešni vplivneži so tisti, ki jim verjamemo. So takšni, kakršni bi želeli biti mi sami. Vidimo jih skoraj kot kakšne prijatelje, ki z nami prijazno delijo svoj vsakdan. In ta vsakdan je veliko lepši od našega, zato imamo občutek, da smo tudi mi nekako deležni tega lepega življenja.

Zakaj je to prikrito oglaševanje nezdrave hrane takšen problem?

Človeška vrsta se je razvila v okolju, kjer dostop do hrane ni bil vedno preprost. Naši predniki so večino časa jedli hrano, ki ni bila tako zelo koncentrirana in kalorična.

Nezdrava hrana. Foto: Erhan Inga/Dreamstime
Foto: Erhan Inga/Dreamstime

Občasno pa so naleteli na vire zelo kalorične – sladke ali mastne – hrane ali na večjo količino soli. Sol potrebujemo za normalno delovanje organizma in včasih je bila težko dosegljiva.

Ko so naši predniki prišli do take kalorične ali slane hrane, so se obilno najedli, saj so morali izkoristiti edinstveno priložnost. S tem so dobili zaloge za težke čase, saj niso mogli vedeti, kdaj bo hrane spet primanjkovalo.

Mi živimo v povsem drugačnem svetu. Zdrava hrana je dokaj draga, velike količine nezdrave hrane pa dobimo poceni in še dosegljiva nam je na vsakem koraku.

Kar pomisli, kaj je lažje kupiti – pomarančo ali industrijsko izdelano sladko ploščico?

Nezdrava hrana. Foto: Yuliia Chyzhevska/Dreamstime
Foto: Yuliia Chyzhevska/Dreamstime

Žal pa nam je ostalo nagnjenje k prenajedanju, ki smo ga podedovali od prednikov, kar nam pogosto močno škoduje. Še zlasti zato, ker se tudi veliko manj gibamo, kot so se oni.

Ker ima takšna hrana, če jo jemo pogosto in v večjih količinah, slabe posledice za naše zdravje, imajo države zakone, ki prepovedujejo oglaševanje nezdrave hrane. Predvsem prepovedujejo oglase, ki bi takšno hrano ponujali otrokom.

Proizvajalci nezdrave hrane pa so iznašli nove načine, kako otroke in mlade prepričati, da bi jedli njihov junk food. Tako so zdaj njihovi prodajalci postali kar mnogi vplivneži.

Avstrijska raziskava je tako pokazala, da je kar tri četrtine prehranskih izdelkov, ki jih promovirajo junkfluencerji, tako nezdravih, da kršijo pravila Svetovne zdravstvene organizacije glede oglaševanja otrokom.

Ko boš torej naslednjič gledala vsakdan svojega najljubšega vplivneža, pomisli tudi na to, da morda zaradi njega večkrat posegaš po hrani, zaradi katere lahko sčasoma celo resno zboliš.

Podprite Časoris ozka pasica Časko

Maja

Vreča dela na Arnesu in sodeluje v projektu Safe.si. Želi si, da bi čim več ljudi razumelo ozadja novih tehnologij - da bi bili več kot le uporabniki, da bi bili pametni uporabniki interneta.

Vprašanje tedna

Podprite Časoris

Pomagajte nam ohraniti Časoris.
Brez vas ni nas.

SMS

Pošljite sms Casoris5 na 1919 in darujte 5 evrov.

ali

SMS

Pomagate nam lahko tudi na druge načine: z rednim mesečnim nakazilom, z bančno kartico ali prek PayPala.