Ali veš, da modra svetloba, ki jo oddajajo zasloni vseh vrst, zelo slabo vpliva na naše spanje?
Ali veš, kaj nam priporočajo zdravniki in drugi strokovnjaki?
Lani so v sklopu projekta Safe.si naredili anketo med slovenskimi učenci in dijaki. Rezultati so bili izjemno zanimivi, ne pa tudi zabavni.
Celo tisti, ki se ukvarjamo z varno rabo interneta, smo bili neprijetno presenečeni. Vedeli smo, da imajo najstniki težave zaradi pretirane uporabe interneta. Pokazalo se je, da je takšnih več, kot smo domnevali.
Več kot polovica osnovnošolskih najstnic (56 odstotkov) je napisala, da so zaradi tega neprespane. V 9. razredu je takšnih deklet že 63 odstotkov. Kar tri četrtine dijakinj je odgovorilo, da zaradi uporabe telefona spijo premalo.
Zanimivo je, da je v anketi manj fantov kot deklet odgovorilo, da jim zaradi tega manjka spanca: v osnovni šoli 37 odstotkov, v srednji pa 45 odstotkov. A tudi to je zelo veliko, saj je tako neprespan vsak tretji osnovnošolec v zadnjem triletju in vsak drugi srednješolec.
Zakaj je to tako problematično?
Spanje je pomembno za vse, za majhne in velike, za mlade in stare.
Neprespani se težje učite. To pomeni, da za učenje porabite več časa, ali pa zaradi neprespanosti dobite slabše ocene.
Kaj lahko naredimo, da ne bomo neprespani zaradi naših naprav in napravic?
Za začetek si lahko ogledamo priporočila strokovnjakov.
Ti med drugim pravijo, da je treba najkasneje dve uri pred spanjem odložiti vse naprave z zasloni, predvsem pametne telefone. Modra svetloba, ki jo oddajajo, preprečuje naravno tvorjenje melatonina, ki mu rečemo kar spalni hormon.
Zaradi tega se nam zvečer kar ne da zlesti v posteljo. To ne bi bil hud problem, če bi lahko vstali takrat, ko želimo. A kaj, ko je zjutraj šola, vstajanje po prekratki noči pa je grozno težko.
V nadaljevanju pa se lahko odločimo, da bomo ta priporočila upoštevali. Tudi otroci ste lahko kdaj dober zgled staršem.
Če boste svoj telefon že sredi večera odnesli polniti v dnevno sobo in starše prosili, da vam kupijo budilko, jih boste morda lahko prepričali, da tudi oni naredijo isto.
Naš čas in naša pozornost prinašata dobiček lastnikom platform, na katerih se radi zadržujemo – pa naj gre za družbena omrežja, aplikacije ali za različne igre.
Vsi ti se ves čas trudijo, da bi nas prepričali, naj tam ostanemo čim dlje.
Upri se njihovim trikom, da ne boš kot Kiki, ki žalostno poje o tem, da ne spi.