Osnovnošolce prevečkrat izpuščamo iz političnih aktivnosti. Kljub temu da se evropskih volitev letos še ne bodo udeležili, bodo volilno pravico imeli čez nekaj let. Navsezadnje bodo prav oni živeli prihodnost Evropske unije.
Če jim bomo že zdaj sprožili zanimanje za politiko, jih seznanili s postopkom in pomembnostjo volitev, bo to zagotovilo njihovo sodelovanje tudi na nacionalnih glasovanjih.
Dijaki ambasadorji II. Gimnazije Maribor smo zato letos informiranje o EU in volitvah prenesli med učence naših bivših osnovnih šol, kjer smo jih seznanili z njenimi vlogami, funkcijami in prednostmi.
Prihajajoče evropske volitve ponujajo priložnost za izražanje mnenj polnoletnih posameznikov.
Večja pozornost je tokrat namenjena mladim, saj prinašajo sveže ideje, ki bodo vplivale na pomembne politične odločitve.

Že vrsto let dijaki aktivno sodelujemo v programu Šola ambasadorka Evropskega parlamenta (EPAS), ki je namenjen ozaveščanju sovrstnikov o EU na raznorazne načine.
Pred kratkim smo na šoli tretjič izvedli osnovnošolsko tekmovanje Evropejček, ki pri mlajših generacijah sproži vedoželjnost do politike. Sodelovalo je 57 učencev z 19 šol.

Tudi na naši spletni strani informiramo obiskovalce o volitvah ter ugodnostih in značilnostih Evrope.
A zakaj je toliko pozornosti na mladih? Ena od mentoric našega kluba EPAS prof. Mateja Krumpak, pravi, da prav njih volitve najmanj zanimajo.
Zato je ključno, da jih prek raznih projektov in medijev informiramo o njihovem pomenu. Projekt EPAS je v letošnjem letu, vsaj v svojem zaključku, izjemno usmerjen v promocijo volitev in poziv mladim, da se jih udeležijo, opisuje.
Mladi morajo prejeti informacije o evropskih volitvah, kako in koga naj volijo, da se kasneje lažje odločijo. Vloga Evropskega parlamenta je velika, saj ima zakonodajne, nadzorne in proračunske pristojnosti. In ko boste mladi razumeli, kakšno vlogo ima, se boste veliko lažje odločili za odhod na volišče.
Mateja Krumpak
Največja napaka je verjeti, da »moj glas ne pomaga«. To preprosto ne drži.
Skupaj lahko dosežemo spremembe in ustvarimo močnejšo, bolj povezano in pravično Evropsko unijo.
Zato povejte polnoletnim, naj NE ostanejo doma: vsak glas šteje, vsak glas ima moč. Skupaj gradimo prihodnost!
