Verjetno veš, da je bilo v Sloveniji te dni na cestah več policistov kot običajno.
Prvi razlog za to je bila izvedba najpomembnejšega dogodka slovenskega predsedovanja Svetu EU, drugi pa protesti, ki so ga spremljali.
Na Brdu pri Kranju so se na vrhu EU-Zahodni Balkan zbrali voditelji vseh 27 članic EU in držav, ki si želijo vstopiti vanjo.
To so Albanija, Bosna in Hercegovina, Črna gora, Kosovo, Severna Makedonija in Srbija.
Najbližje sta ji Severna Makedonija in Albanija. Pogajanja za njun vstop v Unijo blokira Bolgarija, ki ima s prvo nekatera nerešena vprašanja.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pravi, da to spodkopava vlogo in ugled EU v regiji.
Po njenih besedah celotna regija sodi v Unijo, vendar mora še precej postoriti na področju vladavine prava, pravosodja in svobode medijev.
🇪🇺🇸🇮 Na vrhu EU-Zahodni Balkan so bile sprejete pomembne odločitve, ki bodo pomagale pri napredovanju:
➡️ 1,1 milijarde EUR v Investicijskem načrtu za leto 2021
➡️Akcijski načrt za zeleno agendo Zahodnega Balkana
➡️ Inovacijska agenda
➡️ Zmanjšanje stroškov gostovanja pic.twitter.com/lLn775iGuB
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) October 6, 2021
Članice se niso želele časovno zavezati, kdaj bi lahko v EU sprejele naštete države, so pa sprejele posebno deklaracijo o zavezanosti k širitvi in k naložbam v Zahodni Balkan.
Prav tako se niso želele zavezati, kdaj bi lahko prišlo do znižanja stroškov za gostovanje v tujem mobilnem omrežju, kar so pričakovali voditelji balkanskih držav.
Tudi zato so ti vrh zapustili z mešanimi občutki.
***
Prispevek je del Časorisovega projekta Moja globalna prijateljstva, ki ga sofinancira Platforma Sloga v okviru projekta »Za odprto, pravično in trajnostno Evropo v svetu – Projekt predsedovanja EU 2020–2022«. Tega sofinancirajo Evropska unija, Ministrstvo za javno upravo in Ministrstvo za zunanje zadeve. Stališča in mnenja v nobenem primeru ne odražajo stališč ali mnenj financerjev.