Sredi počitnic smo, a ta hip v Veliki Britaniji ne vlada prav nič počitniško vzdušje.
Mnogi ljudje se strahom odpravljajo od doma, saj ne vedo, ali lahko postanejo žrtve kakšnega skrajneža.
Kaj se dogaja? Kako je prišlo do tega?
Povod za to dogajanje je bil grozljivi zločin 17-letnika, pokol v plesni šoli.
A ta zločin je bil le povod, ne pa tudi vzrok za nasilje, ki zdaj divja po ulicah.
Vzrok za nasilje je bila laž, ki se je kot požar razširila po družbenih omrežjih. Laž, da je bil ta 17-letnik ilegalni muslimanski migrant, ki je s čolnom lani prišel v državo. Nič od tega ne drži.
Britanski časopis The Guardian navaja: »Manj kot tri ure po ponedeljkovem napadu z nožem, ki je privedel do smrti treh otrok, je bila fotografija, ustvarjena z umetno inteligenco, deljena na družbenem omrežju X. Uporabniški račun Europe Invasion je v objavi upodabljal bradate moške v tradicionalnih muslimanskih oblekah pred parlamentom, eden izmed njih je mahal z nožem.«
Andrew Rogoyski, direktor Inštituta za umetno inteligenco z univerze v Surreyju, je dejal, da napredek orodij za ustvarjanje slik, ki so zdaj široko dostopna na spletu, pomeni, da lahko vsak ustvari karkoli.
Skrajni desničarji so laži in z umetno inteligenco ustvarjene ponaredke hitro razširili, saj so mnogi med njimi že dolgo čakali na svojo priložnost za izbruh nasilja.
Pri tem so jim pomagali algoritmi platform, kot so na primer X (bivši Twitter), TikTok in Facebook. Marsikaj se je širilo še na Telegramu.
Vsi družbeni mediji so zdaj bolj ali manj okuženi z dezinformacijami o pokolu v plesni šoli. Skoraj zagotovo se nasilje, ki so ga te povzročile, še ne bo tako hitro končalo.
Kaj lahko naredimo?
Tudi v takih situacijah nismo nemočni.
Svet je z internetom postal globalna vas, saj nas novice z vsega sveta v hipu dosežejo.
Ko jih prebiramo, se tudi mi odzivamo nanje. Lahko nas žalostijo ali jezijo, lahko pa nas seveda veselijo.
Če potrjujejo naše mnenje ali predsodke, se nam veliko lažje zgodi, da jih delimo. Še preden sploh pomislimo, ali so resnične ali ne!
Velika večina ljudi si ne želi doživeti takšnega nasilja. A marsikdo s svojimi odzivi nanje nevede pripomore k širjenju dezinformacij.
Širjenje zavedanja o razdiralni moči dezinformacij je izredno pomembno.
Mladi bralci Časorisa ste med tistimi, ki verjetno najbolje razumejo, kako nevarne so lahko lažne novice, ki se širijo po omrežjih.
Pogovarjajte se o tej temi z drugimi.
Pomagajte jim razumeti to, kar vi že veste!
In ne govorim le o vaših vrstnikih, tudi mnogi odrasli zlahka všečkajo ali celo delijo novice, ne da bi jih preverili. Mnogi se namreč sploh ne zavedajo nevarnosti takšnega početja.
Slovarček
Povod je dogodek, ki sproži neko dogajanje, a ni njegov pravi vzrok.
Globalna vas opisuje globalno povezanost, v kateri živimo. Včasih si lahko le v vasi izvedel vse o vsakomur, zdaj pa je to zaradi globalne uporabe interneta možno kjerkoli.
![Podprite Časoris ozka pasica](https://casoris.si/wp-content/uploads/2022/12/podprite-casoris.png)