Šestošolka Taja Zidanšek je redna sodelavka Časorisa. Sodelovala je na natečaju Moje poletje, bila je na okrogli mizi o lažnih novicah in na delavnicah medijske pismenosti; eno smo s Časorisom pripravili tudi na OŠ Hinka Smrekarja, ki jo obiskuje. Zdaj zato že dobro ve, kako prepoznati lažne novice.
Laži v medijih vplivajo tudi na nas
V petek, 29. 09. 2017, smo se za okroglo mizo zbrale šestošolka Taja Zidanšek, petošolka Eva Maler in devetošolka Maja Šubic, prejemnice priznanj za natečaj Moje poletje.
Zbrali pa so se tudi dr. Sandra Basić Hrvatin, ki prihaja s Fakultete za humanistične študije, ravnateljica Barbara Kampjut, devetošolka Vesna Đukić in dijak četrtega letnika Rok Bačovnik ter seveda organizatorka Sonja Merljak Zdovc.
Za okroglo mizo smo se pogovarjali o lažnih novicah, ki jih širijo nekateri mediji.
Njihovi bralci potem širijo naprej novice, pri katerih ponavadi sploh ne zaznamo, da so to laži, in jim kar slepo verjamemo.
Kadar sama kdaj malo podvomim v kakšno novico in pomislim, da bi lahko bila laž, vedno najprej vprašam starše oziroma preverim še v kakšnem drugem mediju. Včasih vprašam tudi svoje prijatelje in sošolce …
Mislim, da laži v medijih zelo vplivajo na nas. Verjetno ste že kje slišali, da naj bi na Finskem ukinili določene predmete v šoli. Te novice smo se kar malo razveselili, saj si tudi mi želimo, da ne bi imeli tako veliko predmetov …
Ta novica je krožila po različnih medijih in le redkokdo je vedel, da sploh ni tako.
Na koncu se je namreč pokazalo, da bodo na Finskem le povezali vsebino nekaterih predmetov.
Na delavnicah sem se zelo veliko naučila, ker sedaj vem, da ne smeš verjeti kar vsem medijem.
Taja Zidanšek, 6. b. OŠ Hinka Smrekarja, Ljubljana
