Slovenski satelit Nemo HD je poslal prve fotografije različnih lokacij v Sloveniji.

V začetku septembra so po več neuspešnih poskusih iz Francoske Gvajane izstrelili raketo Vega, ki je v zemeljsko orbito odnesla 53 satelitov. Med njimi tudi slovenska satelita Trisat in Nemo HD.
O prvih korakih satelita Nemo HD nam je več povedala raziskovalka Ana Urbas: »Že prvi dan smo z njim vzpostavili stik. Prek anten na Zemlji smo se z njim začeli ‘pogovarjati’. Po radijski zvezi smo mu pošiljali ukaze, on pa se je nanje odzval.«

Najprej so zagnali oba računalnika na satelitu in preverili napetost na bateriji. Na zunanji površini satelita so namreč nameščene sončne celice, ki polnijo baterije.
Petnajst dni po izstrelitvi so z njim že naredili prvi posnetek vzhodne Slovenije. Kljub oblačnemu vremenu je bil posnetek dokaz, da kamera dobro deluje in se med izstrelitvijo ni poškodovala.

Do konca prejšnjega tedna je Nemo HD obkrožil Zemljo že tisočkrat. Njegove nastavitve še vedno prilagajajo, saj jim zaradi kroženja ni vedno na voljo.
»S satelitom imamo stik samo dva- do trikrat dopoldne in dva- do trikrat zvečer. Vsak stik traja od 6 do 12 minut,« je razložila Ana Urbas.
Pripravljajo tudi satelit Trisat.
S posebno kamero snema zemeljsko površino v kratkovalovni infrardeči svetlobi. Skupaj z drugimi senzorji daje veliko možnosti za raziskave.
»Sposoben je denimo ločevanja listnatega in iglastega gozda, iskanja oljnih madežev in spremljanja razsežnosti vulkanskega prahu,« je povedal vodja projekta Iztok Kramberger.
Za razmislek
- Kako vidimo satelit, če pogledamo ponoči v nebo?
- Zakaj satelit ne pade na Zemljo?
- Zakaj s satelitom Nemo HD ne morejo imeti stalnega stika?