Ali veš, da kuhinje v naših šolah veljajo za najboljše v Evropi?
Skoraj vsi otroci v šoli malicate, mnogi kosite in veliko jih v šoli tudi zajtrkuje.
Šole učencem ponujajo do štiri obroke na dan.
Prav zato je zelo pomembno, da so obroki zdravi. Za to skrbijo organizatorji šolske prehrane. Sestavljajo jedilnike in pazijo, da so živila sveža, zdrava, in če se le da, lokalno pridelana.
Skoraj vse šole so vključene še v šolsko shemo. To pomeni, da učencem brezplačno delijo sadje in zelenjavo ter mleko in mlečne izdelke. Denar za ta živila zagotavlja Evropska unija.
V Evropski uniji namreč želijo omejiti prekomerno telesno težo in debelost pri otrocih. Dolgoletne študije so pokazale, da lahko prav na ta način poskrbijo za zdravje otrok.
V shemi sodeluje tudi OŠ Franceta Bevka iz Ljubljane.
»Vključili smo se v lanskem šolskem letu, ko je enotna shema nadomestila prejšnji ločeni shemi razdeljevanja sadja in mleka. Pred tem v shemo mleka nismo bili vključeni, saj je bilo vse skupaj preveč zapleteno pa tudi višina pomoči je bila nizka,« pojasnjuje ravnateljica Barbara Kampjut.
Na šoli so se morali letos znova prijaviti in se ob prijavi tudi odločiti, ali bodo razdeljevali le sadje in zelenjavo ali oboje. Odločili so se za oboje.
Učenci pravijo, da so s hrano na šoli zadovoljni.
»Zelo je bio in eko,« malo za šalo in malo zares po štirih tednih prehranjevanja v šoli ugotavljajo četrtošolci.
Slovarček
Shema lahko pomeni osnutek, okvirni načrt. Lahko pa pomeni tudi pogosto ponavljajočo se obliko nečesa oziroma obrazec ali vzorec.
Za razmislek
- Ali imajo v vseh državah urejeno šolsko malico?
- Zakaj je dobrodošlo, da lahko ješ kosilo v šoli?
- Kako pomembni so sadje in zelenjava ter mleko in mlečni izdelki za zdravje?