Tudi živali lahko zbolijo za rakom. V Živalskem vrtu Ljubljana je bila ta bolezen usodna za devetletnega sibirskega tigra Vita in desetletno kapibaro Stinkyja.
»Vemo, da ju boste obiskovalci pogrešali, še bolj pa ju bomo pogrešali zaposleni, še posebej pa oskrbniki, ki smo se z njima srečevali vsak dan,« so sporočili iz živalskega vrta.
Tiger Vito je že na daleč prepoznal zvok motorja svojih oskrbnikov in je vedno takoj prihitel v notranji prostor. Vedel je, da bo dobil igračo ali priboljšek.
S samico Vito sta živela v veliki ogradi v naravnem gozdu živalskega vrta. Ker so tigri samotarji, sta bila skupaj le v času parjenja. Žal nikoli nista imela mladičev.
»Iz drugih živalskih vrtov bomo dobili nove tigre,« pravi biologinja in pedagoška vodja Irena Furlan. »Smo člani Evropske zveze živalskih vrtov in akvarijev. Njen koordinator za tigre nam bo priporočil genetsko primerne tigre za nadaljnjo rejo.«
Stinky pa je bil najslavnejša kapibara v Sloveniji in verjetno edina, ki je obvladala agility. Dokazoval je, da so tudi glodavci, do katerih imajo ljudje zaradi miši in podgan predsodke, zelo inteligentni. Znal se je povzpeti na zadnje noge, splezati na podstavek, zlesti skozi tunel, se usesti, preplezati »gugalnico« in hoditi med količki.
»Imamo še mlad par kapibar. Upamo, da bosta letos imela mladiče,« še dodaja Irena Furlan.
Za razmislek
- Si že kdaj obiskala živalski vrt?
- Katere vrste glodavcev poznaš?
- Kakšno je delo oskrbnikov v živalskem vrtu?