Veliko noč kristjani že drugo leto preživljajo v krogu družine.
»A trudimo se, da je tudi tako praznovanje čim lepše,« pravi mama treh otrok Vesna Žibrat iz Prebolda.
»Včeraj so otroci na travniku najprej nabrali rastline za barvanje jajčk, nato pa smo pričeli s pripravo jedi za blagoslov. Hiša je dodatno zadišala po praznikih, ko so nam sosedje prinesli blagoslovljeno kadilo iz gobe. Običajno se na veliko soboto udeležimo blagoslova jedi v cerkvi, ker pa to sedaj ne gre, smo pripravili obred doma po navodilih gospoda župnika,« pripoveduje Vesna.
Na praznično nedeljo se Žibratovi vsako leto udeležijo svete maše. Letos jo bodo že drugič spremljali po televiziji.
»Velikonočni zajtrk pa pri nas poteka tradicionalno v družinskem krogu z babico, dedkom in teto,« še pojasni Vesna Žibrat.
Da je praznovanje velike noči lahko lepo tudi v času izrednih razmer, meni tudi župnik iz Prebolda Damjan Ratajc. »Velika noč je tukaj in res se veselim praznovanja Jezusovega vstajenja,« pravi.
Duhovniki so vajeni, da so ob praznikih cerkve polne.
»Za nas so trenutne razmere velika preizkušnja. Priznati moram, da je kar malo čudno. V cerkvi, ki ima 250 sedežev, si sam. Sam bereš, odgovarjaš, moliš … Pa vendar! Velika noč je praznik veselja, saj ni lepše novice, kot je ta, da je Bog premagal smrt za nas! Da to začutiš, je treba biti malo ‘na touch’ – toliko, da dovoliš Bogu, da se te dotakne. Tisti, ki se jih je dotaknil, se tudi doma veselijo sporočila velike noči. Tako smo povezani ne glede na to, kje smo,« pravi Damjan Ratajc.
Slovarček
Na touch pomeni na dotik.
Za razmislek
- Česa se ti najbolj veseliš ob prazniku velike noči?
- Ali v času epidemije praznujete veliko noč drugače, kot bi jo sicer?
- Bi morali biti glede na sporočilo velike noči kristjani veseli ljudje?