Ukrepi se ves čas prilagajajo in spreminjajo, zato ker se spreminja virus, je dopoldne povedal zdravstveni minister Janez Poklukar.
Od jutri naprej bo tako veljalo, da smo okuženi s koronavirusom, če imamo pozitivni hitri antigenski test. Test moramo opraviti pri za to usposobljenih izvajalcih.
Če bomo imeli negativni test, vendar bomo vseeno imeli znake bolezni, se bomo morali osamiti za 72 ur. Nato se bo treba spet testirati.
Janez Poklukar, @MinZdravje: Testiranje s PCR metodo bo določil osebni zdravnik oz. zdravnik, ki obravnava bolnika. V to skupino sodijo predvsem kronični bolniki, nosečnice, imuno kompromitirane osebe in otroci, ki imajo povečano tveganje za rizičen potek bolezni. pic.twitter.com/zvUewowXbs
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) January 31, 2022
Jutri bodo prav tako začela veljati nova pravila o veljavnosti digitalnega covidnega potrdila. Otroci, ki so se cepili, bodo še vedno imeli trajno veljavno potrdilo.
Otroci, ki imajo tveganje za hujši potek bolezni – to so onkološki bolniki, otroci po transplantacijah, otroci z imunskimi pomanjkljivostmi in hujšimi srčnimi boleznimi – bodo še naprej opravljali testiranje s PCR.
Denis Baš, pediater
Takšen način testiranja bo razbremenil zdravnike, zato bodo imeli več časa za svoje bolnike.
Na srečo omikron, nova različica koronavirusa, pri otrocih poteka z blažjimi simptomi, je ocenil Baš. Nakazuje se tudi, da je pri njej manj zapletov z večorganskim vnetnim sindromom, ki prizadene otroke.
Trenutno se na Pediatrični kliniki zdravi pet otrok s to boleznijo, vseh skupaj pa je bilo doslej 70.
Pri omikronu sicer manj otrok potrebuje bolnišnično oskrbo, je dejal Marko Pokorn, strokovni direktor Pediatrične klinike.
»Okužb z omikronom je med otroško populacijo precej. Pravzaprav je levji delež okužb z njim prav v otroški in mladostniški populaciji. Prav tako imamo več otrok v bolnišnici kot v vseh prejšnjih valovih,« je dodal.
V bolnišnici jih je več zato, ker je omikron bolj nalezljiv in je z njim okuženih več otrok kot s prejšnjimi različicami.