Pred natančno enim letom je Rusija napadla Ukrajino. Ob prvi obletnici začetka vojne ni videti konca vojskovanju in trpljenju nedolžnih ljudi.
V njej je umrlo na deset tisoče Ukrajincev in Rusov.
Zaradi nje trpi štiri milijone otrok. Osem milijonov Ukrajincev je zbežalo v druge predele države. Prav toliko jih je odšlo v tujino. Največ jih je sprejela Poljska, milijon in pol.
V Sloveniji je nekaj več kot 9.000 beguncev iz Ukrajine. Večinoma so ženske in otroci. Moški, stari od 18 do 60 let, so morali ostati tam in se pridružiti obrambi domovine.
Iz Rusije bežijo tudi Rusi, ki se želijo izogniti vpoklicu v vojsko. Njihove oblasti kaznujejo vse, ki nasprotujejo vojni.
Ruski predsednik Vladimir Putin je ob napadu na Ukrajino pričakoval, da bo dosegel hitro zmago. To se ni zgodilo.
Ukrajinci pod vodstvom predsednika Volodimirja Zelenskega so se junaško branili. Vojaško pomoč so jim ponudile različne države.
S tem bo Evrovizijo vrnila Ukrajini.
Vojaški strokovnjaki menijo, da vojne ne more hitro dobiti ne ena ne druga stran. To pomeni, da lahko pričakujemo dolgotrajne spopade. Tudi čas za mirovne pogovore verjetno še ni napočil.
Ukrajina poudarja, da se ni pripravljena pogajati. Ruske vojake hoče pregnati s svojega ozemlja, tudi s Krima in drugih območij, ki si jih je Rusija prisvojila.
Tudi Rusija se ne želi pogovarjati. Putin napoveduje, da bo nadaljeval ofenzivo.
Slovarček
Ofenziva je delovanje oboroženih sil z namenom zavzeti pomembno ozemlje.
Za razmislek
- Kaj veš o Ukrajini?
- Kdo je lani zmagal na Evroviziji?
- Kje drugod po svetu potekajo vojaški spopadi?