V Sloveniji je velika večina šol javnih. To pomeni, da so jih ustanovile občine, učitelje pa plačuje država. V njih delajo po programu, ki je javno veljaven.
Staršem za šolanje otrok v javnih šolah ni treba nič plačevati. Stroške pa imajo z zvezki in potrebščinami, kosili, nekaterimi krožki in izleti.
Obstajajo tudi drugačne šole. Rečejo jim zasebne. Teh ni ustanovila država, ampak nekdo drug. Obvezni učni program v teh šolah država plačuje samo delno, zato morajo nekaj denarja prispevati tudi starši.
Nekateri ljudje mislijo, da bi morala država v celoti plačevati tudi program v zasebnih osnovnih šolah. Pritrdilo jim je ustavno sodišče, ki je najpomembnejše sodišče v državi.
Sodišče je že pred veliko časa državi naročilo, da mora spremeniti zakon.
Toda mnogi temu nasprotujejo. Na ministrstvu za izobraževanje so sicer pripravili nov predlog zakona in ga poslali na vlado. A v vladi so še ministri iz drugih političnih strank. V teh strankah pa menijo, da zasebnih šol ne bi smela v celoti financirati država.
Vlada je zato razpravo o predlogu zakona ustavila.
Starši otrok, ki obiskujejo zasebne šole, bodo še naprej morali prispevati nekaj denarja za njihovo šolanje.
Kdaj in kako bodo politiki rešili ta problem, ni jasno.
Slovarček
Zakon je splošno veljaven pravni predpis, ki določa, kaj smemo in česa ne smemo početi.
Vlado sestavljajo ministri, ki skrbijo za različna področja, na primer za zdravje, kulturo, družino … Vlada pripravlja in izvršuje zakone, ki jih sprejemajo v parlamentu.
Za razmislek
- Ali poznaš razliko med zasebnim in javnim zdravnikom?
- Komu je treba plačati za zdravniški pregled?
- Za kaj si ti pripravljena dati svoj denar?