
Obcestni plakati in še zadnja televizijska soočenja nam dajo vedeti, da nas čakajo volitve v državni zbor.
Danes ob polnoči se bo začel volilni molk, v nedeljo ob 7. uri pa volitve.
Na njih bodo odrasli imeli možnost izbirati med 21 strankami in listami.
Za 88 od 90 mest v državnem zboru se poteguje 1471 kandidatov. Njihova povprečna starost je 48,7 leta, najmlajši kandidat pa ima 18 let. Le dobra desetina kandidatov je starih med 18 in 31 let.

Dve mesti sta na voljo predstavnikoma italijanske in madžarske narodne manjšine. Ta dva bosta prav tako izvoljena v nedeljo.
Tokrat kandidira 44 odstotkov žensk, kar je enako kot na prejšnjih volitvah leta 2018. Izvolitev je takrat uspela le 22 ženskam, kar je bil najnižji delež žensk po uvedbi spolnih kvot leta 2006.
Za vsakokratne volitve radi rečemo, da so »prelomne«. Tudi tokrat nas znani obrazi, med njimi predsednik države Borut Pahor, vabijo, da se jih udeležimo.
Vsak naš glas je neprecenljiv gradnik demokracije. Z udeležbo na volitvah krepimo demokratične institucije in negujemo pomen demokratičnih vrednot. Z našim glasom sooblikujemo prihodnost Slovenije.
Borut Pahor, predsednik države
Volilna pravica je ena najpomembnejših državljanskih pravic, ki jih imamo. Je splošna in enaka, saj jo nam zagotavlja ustava.
Kako pa lahko na volitve vplivate mladi?
Mladi za podnebno pravičnost so se recimo angažirali tako, da so ocenili, kako nameravajo stranke reševati nakopičene okoljske probleme.
Kateri dogodki v svetu bodo vplivali na volitve? Katera družbena, kulturna, gospodarska, pravna in politična vprašanja bo treba reševati?
In kdo bo dobil največ glasov volivcev?

Rezultate lahko spremljaš na strani državne volilne komisije. Začeli jih bodo objavljati po 19. uri, po zaprtju volišč.
Za razmislek
- Katere volitve nas še čakajo letos?
- Ali rezultati javnomnenjskih anket vplivajo na volilni rezultat?
- Kje vse opažaš politična sporočila?
