Načrte za čim bolj običajno leto, ki ga zaznamujejo predvsem naši osebni dogodki in dosežki, nam je tudi v letu 2023 prekrižala vojna. In to ne le ena, tista v Ukrajini, ampak še vojna med Izraelom in Hamasom.
Prav zato moramo poskrbeti zase in za svoje bližnje po svojih najboljših močeh. Vsak od nas se lahko odloči, ali bo stopal po poti dobrih ali slabih ljudi.
Že to, da nekomu, ki ga ne maramo, ne napišemo grdega komentarja, lahko pomeni veliko spremembo.
Tudi do sebe moramo znati biti prijazni.
In prvi korak je lahko že ta, da se začnemo veseliti trenutkov.
Vzradosti nas lahko že uspel akord na kitari, pravi Tršica Nina, ki je itak prepričana, da se večina dobrih stvari zgodi med tednom.
V Časorisu smo tudi v letu 2023 beležili, kar se je dogajalo doma in po svetu.
Novice so včasih strašljive in prav tiste, ki so bolj strašljive, se pogosteje znajdejo na prvih straneh časopisov in v televizijskih poročilih.
Trudili smo se, da smo jih predstavili na način, ki vam je blizu; tako smo želeli pokazati, da vam zaradi vseh slabih novic ni treba skrbeti.
In da se okoli nas dogaja tudi veliko lepega in dobrega.
Zanimalo nas je, kaj menite, zato smo ohranili tedenske ankete.
Da bi bile novice, ki jih objavljamo, še bolj zanimive in zapomljive, smo jih dopolnjevali s kvizi.
Ti pod mentorstvom izkušenih novinark in urednic pripravljajo prispevke o temah, ki zanimajo ali vznemirjajo otroke in mlade.
Znova smo iskali face leta, tokrat v novi dvorani, in sicer v Narodni galeriji.
Pri tem so se nam pridružili še v založbi Rokus Klett.
V sodelovanju z Veleposlaništvom ZDA smo izpeljali projekt Medijska pismenost za trajnostni razvoj in postavili nov Časorisov portal za medijsko pismenost.
Lahko pa jih izkoristijo tudi za uvodno motivacijo ali kot izhodišče za razpravo pri urah oddelčnih skupnosti.
Tudi v letu 2023 smo izvajali delavnice medijske pismenosti za učence in učitelje. Medse so nas znova povabili knjižničarji.
Nastopili smo na številnih okroglih mizah o preprečevanju širjenja dezinformacij. V sodelovanju z Arnesom smo nadaljevali z izvajanjem delavnic medijske pismenosti Nimam pojma! za učitelje in učiteljice, profesorje in profesorice.
Izpeljali smo projekt Informiran učitelj, informiran otrok: spodbudimo moč naslednje generacije in začeli z dvoletnim evropskim projektom YoCoJoin. Z britanskim partnerjem razvijamo rešitev za preprostejšo naročnino na novinarske vsebine.
Odgovorna urednica Časorisa dr. Sonja Merljak Zdovc je bila zadnji teden v decembru nominirana tudi za ime tedna na Valu 202.
Kako uspešni pa smo bili pri vas, drage bralke in bralci?
V letu 2023 je Časoris obiskalo 131.493 bralk in bralcev (leta 2022 130.407). Ogledali ste si 288.676 strani (leta 2022 314.643).
In kaj ste v letu 2023 najraje brali?
Najraje ste spremljali novice, sledile so objave v rubriki Šola svet jaz, prispevki o znanosti, pa tudi objave v kategorijah zabava in šport.
Najbolj bran je bil prispevek Časorisove mlade novinarke Nuše Bohak Limke in gaserji so vsepovsod.
Veseli smo, da nas berete in podpirate. To je za nas največje darilo!
Srečno 2024!