Te skrbi za okolje in prihodnost našega planeta?
Podobne skrbi ima vedno več posameznikov in organizacij. Tudi zato vsako leto na globalnem izboru Climathon Awards izberejo najbolj inovativno ekološko idejo.
Za zmago se s projektom Zeleni Pingvin poteguje tudi Ljubljana.
Trenutno vodi, zanj pa lahko glasuješ še jutri.
Projekt zastopa idejo, v kateri ljubljanske šole in vrtci soustvarjajo ogljično nevtralno mesto. Hkrati otroci z igro krepijo okoljsko in digitalno pismenost.
Z njim je podjetje Iskraemeco novembra slavilo na ljubljanskem Climathonu ter se tako uvrstilo na svetovni izbor.
V Evropski uniji kar 75 odstotkov ogljičnega odtisa nastane zaradi potrebe po energiji.
Ne kaže, da bi se odrasli kaj dosti angažirali pri spremembi navad, kar nas žalosti. Zato projekt otroke uči optimizacije rabe virov in energije ter nižanja ogljičnega odtisa šol.
Smilja Dolgan Paternoster, vodja strateškega marketinga Iskraemeca
Z nižanjem ogljičnega odtisa v igrici otroci preprečujejo taljenje ledu in simbolično rešujejo življenjski prostor pingvinov.
Šolarji soustvarjajo varnejši svet, obenem pa kažejo odraslim, kaj vse se da doseči, če motivacija ni samo denar, ampak skrb za okolje, pravi Smilja Dolgan Paternoster.
V podjetju napovedujejo, da bi projekt poleg Ljubljane lahko izvajal še islandski Reykjavik. Prav tako bi v nižanju ogljičnega odtisa lahko tekmovali še hoteli, nakupovalni centri, mestne četrti.
»Predstavljajte si, kako velik učinek bi to lahko imelo. Kje bi vi opravili nakup, če bi vedeli, katera trgovina je rešila več pingvinov?«
Slovarček
Ogljični odtis je izračun izpustov toplogrednih plinov, povezanih s človekovimi dejavnostmi, v okolje.
Okoljska pismenost je znanje o tem, kako lahko ohranjamo in vzdržujemo okolje.
Za razmislek
- Kako lahko zmanjšaš ogljični odtis?
- Kje živijo pingvini?
- Poznaš še kakšno igrico o varstvu okolja?