Kako pogosto so te učitelji povabili na govorilne ure, kjer so se o tebi pogovarjali s tvojimi starši? So te takrat kaj vprašali?
Kaj pa pri zdravniku? Ti je zdravnica rekla: »Zdaj greš lahko ven, da se pogovorim s starši.« Ali te je povabila, da ostaneš in jo celo vprašaš, kaj te zanima?
Sodelovanje in izražanje mnenj, torej participacija, je tvoja pravica. Opredeljuje jo konvencija o otrokovih pravicah, katere podpisnice so skoraj vse države sveta.

Kako participirajo otroci v Sloveniji in drugod?
Strokovnjaki Sveta Evrope so participacijo otrok ugotavljali z desetimi kazalniki.
Poročilo o ugotovitvah bi morali predstaviti na posvetu, ki pa je zaradi širjenja koronavirusa odpadel. Strokovnjaki so Časorisu kljub temu posredovali splošne ugotovitve poročila.
Slovenski otroci želijo izraziti svoje mnenje in biti pri tem tudi slišani. Toda pri tem naletijo na ovire.
»Mnenje lahko izrazijo, a menijo, da tega nihče ne upošteva,« pojasnjuje dr. Urban Boljka z inštituta za socialno varstvo.
Odrasli naj jim zato vselej povedo, zakaj njihove pobude niso naletele na plodna tla. »Otroci jih bodo razumeli,« je prepričan Boljka.

Po besedah Ružice Boškič z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so odrasli nekoč verjeli, da otroci, ker pač še odraščate, marsičesa niste sposobni razumeti in da zato niste zmožni sodelovati pri odločitvah.
»Danes se zavedamo, da ste otroci enakovredna bitja in da moramo odrasli svet soustvarjati z vami. V Sloveniji imamo zelo dobre primere takega sodelovanja – Postojna je eno od otrokom najbolj prijaznih mest na svetu.«
Slovarček
Beseda participacija izhaja iz angleškega jezika in pomeni sodelovati.
Svet Evrope je organizacija 47 evropskih držav. Ustanovili so jo leta 1949. Njegovo poslanstvo je zavzemanje za vladavino prava in človekove pravice.
Za razmislek
- Kako participiraš ti?
- Zakaj se ti to zdi pomembno?
- Se ti zdi, da si v svojem okolju slišana?