Ko se je 9. maja leta 1945 končala druga svetovna vojna, si nihče ni želel, da bi se njene grozote ponovile. Voditelji šestih držav so vedeli, da se morajo zato med seboj bolj povezati.
Na današnji dan leta 1950 so se Francija, Zahodna Nemčija, Italija, Nizozemska, Belgija in Luksemburg na predlog tedanjega francoskega zunanjega ministra Roberta Schumana združile v Evropsko skupnost za premog in jeklo.
To je bila prva od nadnacionalnih evropskih povezav. Države so se kasneje preimenovale v zvezo 28 držav, ki jo danes imenujemo Evropska unija (EU).
Od začetka te povezave na tleh držav članic EU ni bilo vojne.
V Sloveniji pa je to tudi dan, ko praznujemo dan zmage nad nacizmom in fašismom. V Ljubljani se v spomin na takratne dogodke številni otroci in odrasli odpravijo na pohod Pot ob žici.
Rojstni dan Evropske unije, ki mu rečemo tudi Dan Evrope, bodo v Predstavništvu Evropske komisije in Pisarni Evropskega parlamenta v Sloveniji proslavili s koncertom v središču Ljubljane.
Na Kongresnem trgu bodo nastopili Maraaya, Nipke, Nika Zorjan, Irena Yebuah Tiran, Sara Lamprečnik, Marko Kutlić, Ana Bezjak, Tina Marinšek, Jaka Mihelač.
Zbrane bosta pozdravila predsednik republike Borut Pahor in evropska komisarka za promet Violeta Bulc.
Evropska unija je projekt vseh njenih državljanov, zato moramo njeno prihodnost oblikovati skupaj.
Priložnost za to bo tudi 26. maja, ko bodo državljani EU odločili, za koga si želimo, da jih predstavlja v evropskem parlamentu.
Za razmislek
- Na kaj pomisliš, ko kdo omeni Evropsko unijo?
- Poznaš prednosti EU?
- Zakaj je bolj kul, če države in posamezniki med sabo sodelujejo, namesto da med sabo tekmujemo?