Mnogi otroci, še bolj pa vaši starši, z negotovostjo pričakujete novo šolsko leto.
Razmišljate, ali se boste spet morali šolati na daljavo ali se boste s sošolci in učitelji lahko družili v živo.
Državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje Damir Orehovec je napovedal, da bo pouk potekal po modelu B, tako kot prejšnje šolsko leto. Radi bi, da so učenci v šolah čim dlje, zato bodo storili vse, da se te ne bi več zapirale.
Zadnji triadi bo priporočeno samotestiranje. Enako bo veljalo za dijake, ki bodo teste lahko prevzeli v lekarni.
Obstaja možnost, da bi bilo testiranje za otroke in dijake plačljivo, čemur nasprotujejo v dijaški organizaciji Slovenije in dijake pozivajo k cepljenju. Pri nas se lahko cepijo otroci, starejši od 12 let.
Mladim so cepljenje omogočili v Ljubljani, Kranju, Kopru in Slovenj Gradcu, a brez težav ni šlo.
Orehovec je učitelje pozval k cepljenju ter ocenil, da se bodo necepljeni morali testirati trikrat na teden. Na ministrstvu se zavzemajo, da bi se tudi učitelji lahko samotestirali. Dokončno odločitev o tem bo sprejela vladna svetovalna skupina.
#Covidseja: Visok porast koncentracije delta variante virusa tudi v odpadnih vodah po večini mest. Cepljenje je v porastu, a še prepočasno. Šolsko leto se bo začelo pod enakimi pogoji kot se je prejšnje končalo. A fnančnih rezerv skoraj ni več. Zato bodimo odgovorni. #CepimoSE pic.twitter.com/Q6wpABpqEI
— Janez Janša (@JJansaSDS) August 18, 2021
Šole morajo po njenih priporočilih in priporočilih NIJZ sicer pripraviti protokole prezračevanja, denimo kdaj se zjutraj in med poukom odprejo okna, je še povedal.
Ravnatelji imajo še vedno veliko vprašanj, med drugim, kaj bo z organizacijo športne vzgoje in interesnih dejavnosti. Tam namreč prihaja do mešanja razredov, kar je v nasprotju z ukrepi proti širjenju virusa.
Odgovore naj bi dobili prihodnji teden, ko se bodo spet sestali s predstavniki različnih ministrstev.
Za razmislek
- Se veseliš šole?
- Bi samotestiranje moralo biti obvezno?
- Kaj lahko sam storiš za preprečitev okužbe?