Kako smo se enakosti približali v preteklem koronskem letu, ko je veliko žensk moralo še več časa nameniti gospodinjskim opravilom?
Najnovejše podatke bodo razkrili na konferenci, ki je del že drugega evropskega tedna enakosti spolov.
Da se je neenakost med spoloma med epidemijo vsaj v Sloveniji povečala, pa že opaža Mojca Lukan z Inštituta 8. marec.
Že pred epidemijo je bil položaj žensk in moških v naši družbi neenak. Ženske so včasih za povsem enako delo dobile nižje plačilo. Njihove pokojnine so bile v povprečju nižje od moških. Doma so še vedno več pospravljale in kuhale kot moški. Epidemija je te razlike še poglobila in pripomogla k ohranjanju tradicionalnih spolnih vlog.
Mojca Lukan, Inštitut 8. marec
Med epidemijo so odrasli imeli še več dela, saj je šolanje otrok potekalo na daljavo.
Tako kot prej so morali kuhati in pospravljati. Veliko jih je začelo tudi delati od doma in ob tem še precej pomagati otrokom pri šolanju, zlasti tistim mlajšim.
Dve tretjini žensk pravi, da so otrokom pomagale samo one. Dodatno delo so tako v večini opravile ženske.
Po besedah Mojce Lukan ženske velikokrat opozarjajo, da ne zmorejo biti mame, gospodinje in učiteljice hkrati. Zaradi preveč dela doma vedno slabše opravljajo delo v službi.
Evelyn Regner, predsednica odbora za pravice žensk in enakost spolov v Evropskem parlamentu, poudarja, da je še posebej zdaj treba izpolniti obljube o boljših delovnih pogojih, višjih plačah in boju proti nasilju na podlagi spola.
Slovarček
Tradicionalna vloga spolov je povezana z določenimi družbenimi pričakovanji, normami in vrednotami, ki so se oblikovale skozi čas in kulturo.
Za razmislek
- Kje najbolj opaziš neenakost?
- Kaj pomeni, da ženska podpira tri vogale?
- Kako dobro ženske živijo v Sloveniji?