Palestinska oborožena skupina Hamas je v soboto zjutraj napadla Izrael.
Na številna mesta je poslala več kot 2200 raket. Prav tako so njeni borci vstopili na izraelsko ozemlje: z vozili, čolni in celo motornimi jadralnimi padali.
Do zdaj je pri tem umrlo vsaj 600 Izraelcev, več kot 2000 je poškodovanih.
Svet so preplavile pretresljive podobe porušenih stavb in ugrabitev udeležencev glasbenega festivala, ki je potekal na izraelsko-palestinski meji. Oboroženi Hamasovi pripadniki so jih odpeljali na svoje ozemlje.
Med talci so številni otroci, ženske in ostarele osebe. Ugrabili so tudi starejšo žensko, ki je preživela holokavst.
Izraelska politika je razglasila vojno stanje. Njen predsednik vlade Benjamin Netanjahu napoveduje dolgo in težko vojno.
V Gazo, na palestinsko ozemlje, so že usmerili številne rakete.
Dogajanje obsojajo povsod po svetu. Odzvale so se Evropska unija, Ukrajina in Združene države Amerike, ki pravijo, da stojijo ob strani Izraelu. Prav tako poudarjajo, da se ima ta pravico braniti.
Tudi slovenska politika izraža solidarnost z izraelskim ljudstvom.
Mnoge države, kot je na primer Kitajska, pa ob tej priložnosti ponovno omenjajo rešitev dveh držav. To med drugim pomeni ustanovitev neodvisne palestinske države.
Dogodki zadnjih dni predstavljajo stopnjevanje dolgoletnega konflikta med palestinsko in izraelsko stranjo. Ta traja že od ustanovitve države Izrael.
Sobotni napad nanj se je zgodil ob 50. obletnici jomkipurske vojne.
Tedaj sta Egipt in Sirija napadla Izrael, a se je ta uspešno ubranil.
Slovarček
Hamas je skrajna islamistična stranka, ki je nastala leta 1987. To je skupina, ki jo Evropska unija označuje kot teroristično organizacijo. V preteklosti je izvedla številne teroristične napade na Izrael. Podpira jo Iran.
Konflikt je vojna, spopad.
Za razmislek
- Poznaš zgodovino tega območja?
- Zakaj pravimo, da v vojni ni zmagovalcev?
- Kakšni so mirni načini reševanja sporov?