Epidemija novega koronavirusa je prešla v tretji val, ljudje pa vse manj podpirajo ukrepe za njeno zamejitev.
Nekateri jim celo nasprotujejo. Skupina staršev denimo čaka, da ustavni sodniki presodijo o zakonitosti obveznega nošenja mask v šolah.
Tudi sicer ima ustavno sodišče veliko dela s presojanjem odlokov, ki se dotikajo epidemije.
Strokovnjaki, ki v Sloveniji odločajo o ukrepih, se pogosto menjujejo.
Pediater Jernej Dolinšek iz UKC Maribor meni, da zato manj zaupamo v njihove odločitve oziroma vanje pogosto podvomimo. V takih okoliščinah pa je težko sprejemati kakršnekoli učinkovite ukrepe.
»Epidemija ni primeren trenutek, da v vse podvomimo, ker smo nekaj prebrali na forumu ali v spletnih komentarjih.«
»Nismo vsi strokovnjaki za vse. Tistim, ki se na nekaj spoznajo, moramo zaupati, sicer ne bomo nikomur verjeli. Nenazadnje, če ne verjamemo strokovnjakom, ne smemo verjeti niti psevdostrokovnjakom. Zakaj bi verjeli tistim, ki govorijo brez preverljivih dokazov.«
Nezaupanje pri ljudeh včasih povzročijo poteze, ki se za nazaj zdijo neustrezne. A sogovornik je prepričan, da niso bile namenoma neposrečene.
V prvem valu smo recimo vsi nosili rokavice. A to smo počeli, ker je tako priporočala Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Strokovnjaki so namreč sprva menili, da se virus prenaša s kapljicami in da zaradi njih dolgo časa ostaja na površinah. Zdaj rokavic ne nosimo več, ker se je izkazalo, da se virus prenaša prek zraka in da te niso potrebne.
V strokovnem svetu nihče noče širiti lažnih upanj ali lažnih informacij, da bi zmedel ljudi, ampak poskuša po najboljših močeh predstaviti podatke, ki so na voljo v literaturi in praksi drugih držav.
doc. dr. Jernej Dolinšek
Strokovnjaki vedno poskušajo najti najboljšo rešitev, za katero pa se kasneje lahko izkaže, da je bila zaradi napačnih izhodiščnih informacij neprimerna, zatrjuje mariborski pediater.
Slovarček
Psevdostrokovnjak je lažni strokovnjak.