Ste kdaj pomislili, kako bi bilo, če bi v šoli stali namesto sedeli?
V Ameriki se že zavzemajo, da bi otroci med poukom stali, zato razmišljajo, da bi namesto običajnih šolskih klopi v učilnice namestili visoke mize.
Tako želijo omiliti posledice pretiranega sedenja v šoli in doma. Prepričani so, da so otroci, ki med poukom stojijo, bolj zdravi in bolj telesno aktivni.
Redna telesna vadba je ključna za telesni razvoj in dobro počutje, obenem pa preprečuje zgodnji začetek večine kroničnih nenalezljivih bolezni v adolescenci ter varuje pred odvisnostmi.
Zdravniki priporočajo, da se otroci in mladi gibljejo najmanj uro do dve na dan vsak dan.
Pobudnika projekta Standupkids sta prepričana, da lahko prav s stoječimi mizami spodbudita otroke, da se bodo več gibali, porabili več kalorij in bili zato bolj zdravi.
Tudi v Sloveniji je telesno dejavnih le slaba petina mladostnikov.
Obenem vsak peti mladostnik v prostem času sedi več kot štiri ure na dan in vsak četrti med tednom igra igrice tudi po dve uri ali več na dan.
Zdravniki zato tudi pri nas priporočajo omejevanje sedenja, ki predstavlja tveganja za razvoj debelosti. Če otroci, ki veliko sedijo, obenem uživajo še neprimerno in nezdravo hrano, se toliko hitreje in lažje začnejo rediti. Čezmerna telesna teža pa slabo vpliva na zdravje in debelost je danes resen in vedno bolj razširjen zdravstveni problem.
Slovarček
Mladostništvo ali adolescenca je razvojno obdobje med otroštvom in odraslostjo.
Za razmislek
- Bi ti bilo všeč, če bi lahko med poukom stal?
- Koliko ur na dan se giblješ?
- Koliko časa na dan presediš? Upoštevaj tudi čas, ki ga presediš v avtu ali na avtobusu.