Mislili smo, da bo pokoronsko leto 2022 tako, kot so bila običajna predkoronska.
Pa se spet ni izšlo po željah.
Tokrat nam je načrte za čim bolj običajno leto, ki ga zaznamujejo predvsem naši osebni dogodki in dosežki, prekrižala vojna v bližini.
To je, kot pravi tršica Nina, še bolj pomembno, kot če ste morda letos v rikverc splezali na Triglav?
Messiju ubranili štiri enajstmetrovke?
Ali celo odkrili nesmrdljivo in nestrupeno snov, ki zadrži komarje pet metrov stran od ljudi?
V Časorisu smo tudi v letu 2022 beležili, kar se je dogajalo doma in po svetu.
Novice so včasih strašljive in prav tiste, ki so bolj strašljive, se pogosteje znajdejo na prvih straneh časopisov in v televizijskih poročilih.
Trudili smo se, da smo jih predstavili na način, ki vam je blizu; tako smo želeli pokazati, da vam zaradi vseh slabih novic ni treba skrbeti.
In da se okoli nas dogaja tudi veliko lepega in dobrega.
Želeli smo biti tudi zabavni in privlačni, zato smo poudarke v prispevkih obarvali v Časorisove barve.
Ob petkih popoldne smo jih nadgradili s tedenskimi kvizi in jih občasno dopolnili s tematskimi kvizi.
Zanimalo nas je, kaj menite, zato smo začeli objavljati tedenske ankete.
Ti pod mentorstvom izkušenih novinark in urednic pripravljajo prispevke o temah, ki zanimajo ali vznemirjajo otroke in mlade.
Poiskali smo face leta, tokrat še zadnjič pod častnim pokroviteljstvom predsednika Boruta Pahorja, a veseli, da smo jim priznanja znova spet lahko podelili v družbi njihovih bližnjih, pa tudi številnih prijateljev fac in Časorisa.
Izpeljali smo projekt KidsTrustNews v sodelovanju z bolgarskim partnerjem Knigovishte in krasnimi učiteljicami z OŠ Polzela, OŠ Šenčur ter OŠ Železniki.
Lahko pa jih izkoristijo tudi za uvodno motivacijo ali kot izhodišče za razpravo pri urah oddelčnih skupnosti.
Tudi v letu 2022 smo izvajali delavnice medijske pismenosti za učence in učitelje. Letos so nas medse večkrat povabili tudi knjižničarji. Nastopili smo na številnih okroglih mizah o preprečevanju širjenja dezinformacij. V sodelovanju z Arnesom smo pripravili delavnice medijske pismenosti Nimam pojma! za učitelje in učiteljice, profesorje in profesorice.
Še z devetimi evropskimi mediji smo uspešno zaključili program GNI Startups Lab, ki ga sofinancira Google News Initiative.
Kako uspešni pa smo bili pri vas, drage bralke in bralci?
V letu 2022 je Časoris obiskalo 130.407 bralk in bralcev (leta 2021 129.977). Ogledali ste si 314.643 strani (leta 2021 265.674).
In kaj ste v letu 2022 najraje brali?
Najraje ste spremljali novice, pa tudi objave v kategoriji zabava. Najbolj bran je bil prispevek z napotki Kako govoriti o vojni. Od dnevnih vsebin je bil najbolj bran prispevek Rusija je napadla Ukrajino, od kolumen pa Petke padajo z neba. Ali pa ne.
Veseli smo, da nas berete in podpirate. To je za nas največje darilo!
Srečno 2023!