Tudi otroci ste lahko kdaj utrujeni, malodušni, otožni.
To ni nič nenavadnega. A če se tako počutite več dni, je morda treba poiskati pomoč.
Sedmega aprila obeležujemo svetovni dan zdravja. Letos se pod sloganom Spregovorimo o depresiji posvečajo njenemu prepoznavanju, obravnavi in obvladovanju.
Depresija je bolezen, ki lahko prizadene vsakogar, tudi otroke, pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Vsaj enkrat v življenju naj bi zbolel vsak šesti posameznik.
Mnogokrat je ne prepoznamo in zato ne poiščemo pomoči.
A pomembno je vedeti, da zdravniki lahko depresijo pozdravijo. Pomagajo na primer pogovori s strokovnjaki. Če je treba, zdravniki predpišejo tudi zdravila.
»V sodobnem svetu je potrebno posvetiti več pozornosti duševnemu zdravju otrok. S tem zmanjšujemo njihovo trpljenje in varujemo njihovo duševno zdravje v odrasli dobi,« pravi zdravnica Anica Mikuš Kos.
Kaj storiti, ko smo na tleh, ali ko mislimo, da imamo morda depresijo? Strokovnjaki med drugim svetujejo, da se o svojih občutjih pogovorimo z nekom, ki mu zaupamo, in da poskrbimo za redno telesno dejavnost, pa četudi so to le kratki sprehodi.
Na Gimnaziji Celje – Center so pred dnevom zdravja pripravili kar teden zdrave šole. Veliko časa so posvetili prav spodbujanju telesne aktivnosti, denimo z minutko za rekreacijo med poukom, z zamenjavo stolov s fit žogami in s številnimi športnimi dejavnostmi med odmori.
Slovarček
Za depresijo sta značilni dolgotrajna žalost in izguba zanimanja za dejavnosti, v katerih običajno uživamo. Nastane zaradi najrazličnejših razlogov in je posledica prepleta dednosti, zgodnjih izkušenj in okolja.
Za razmislek
- Kaj lahko narediš, če si več dni zapovrstjo otožen?
- Zakaj se lahko to zgodi?
- Kako lahko pomagaš, če opaziš, da je nekdo v tvoji bližini depresiven?