Si v zadnjem letu pogosteje na kavču kot na igrišču?
Strokovnjaki že več let opažajo, da imate otroci težave s prekomerno telesno težo. V koronaletu je teh še več.
»Otroci prosti čas preživljajo manj aktivno kot prej. Večinoma se ukvarjajo z dejavnostmi, pri katerih sedijo oziroma mirujejo, obenem pa posegajo po nezdravi hrani,« pojasnjuje Neža Adamič, vodja športnega programa v Društvu za kulturo inkluzije.
Hrana jim pogosto predstavlja nagrado in tolažbo.
Otroci, starši in pedagoški delavci so po njenih besedah o tem premalo ozaveščeni, zato so v društvu pripravili brošuro Živim zdravo. Te zanima kako?
V njej so recepti za zdrave obroke, nasveti za telesno aktivnost in igrive vsebine, ki pripomorejo k bolj zabavnemu učenju o zdravem načinu življenja.
»Pomembno je ozaveščanje staršev in skrbnikov, saj otroci in mladostniki živijo v različnih okoliščinah z različnim zavedanjem o pomenu zdravega življenjskega sloga,« pojasnjuje Neža Adamič in dodaja: »Knjižica je primerna za vse otroke, a je namenjena predvsem osebam s posebnimi potrebami, zato je pisana v lažje razumljivi obliki.«
O problematiki nezdravega načina življenja pri populaciji s posebnimi potrebami se namreč redko govori, brošure z napotki, ki so na voljo, pa običajno niso prilagojene zanje.
Poleg tega so otroci zelo omejeni s ponudbo rekreativnih dejavnosti, to pa vodi v neaktivno preživljanje prostega časa in zdravstvene težave.
V okviru programa Specialni Zdravko bodo obiskali tudi specializirane ustanove in zavode, kjer bodo otroke na interaktiven način učili o pomenu zdravega načina življenja.
Za razmislek
- Kako skrbiš za zdrav življenjski slog?
- Kaj veš o zdravem načinu prehranjevanja?
- Kolikokrat na teden se ukvarjaš s športom?