Med učenci črnomaljske OŠ Milke Šobar – Nataše so državni prvaki v smučanju. In izjemno dobri igralci badmintona. Hodniki so pogosto prizorišče turnirjev namiznega nogometa.

Ravnatelj Matjaž Barič pove, da na šoli učijo srčni učitelji. Za svoje delo so letos prejeli tudi najvišjo državno nagrado na področju šolstva.
Nagrajeni so bili, ker učencem zagotavljajo varen prostor, da se razvijajo. Varnost in sprejetost še posebej potrebujejo otroci s posebnimi potrebami. Skupaj z njimi se v šoli v Črnomlju šolajo tudi učenci Romi.
Ob koncu šolskega leta ravnatelj najuspešnejše učence pelje na celodnevni izlet v neznano. Nazadnje so šli na rafting na Kolpo.

Kaj delate prav, da ste bili nagrajeni na državni ravni?
Veliko delamo in ob tem izredno uživamo. Učenci to čutijo. Nudimo jim različne aktivnosti, ki se jih sicer ne bi lotili.
Kako vas sprejema lokalno okolje v Beli krajini?
Posebne potrebe so še zmeraj tabu. Dokazujemo, da je še tako toga stališča mogoče premakniti.

Ste na šoli kaj izumili?
Izredno sem ponosen, da smo izumili aplikacijo MIKI. Osebe, ki se zaradi različnih razlogov ne morejo pogovarjati, s pomočjo te aplikacije govorijo in izražajo svoje potrebe in želje.
Slovarček
Otroci s posebnimi potrebami so otroci, ki imajo ovire, primanjkljaje, motnje in vseživljenjska stanja. Njihovo šolanje ureja poseben zakon.
Popravek
V prispevku smo zapisali dve informaciji, ki ne držita in ju popravili. Ravnatelj OŠ Milke Šobar – Nataše je Matjaž Barič in ne Marko. Učenci šole so bili državni prvaki v smučanju in ne svetovni.
Za razmislek
- Učence, ki so drugačni, pomiluješ, zafrkavaš ali se jih bojiš?
- Poznaš stigmo, ki se še vedno drži Romov?
- Ali otroci s posebnimi potrebami potrebujejo prijatelja?
